2019.07.27. 22:20
Megkezdődött a 194. Anna-bál
Végigkocsikázott Tóth Kinga Zoé, a tavalyi bál szépe Balatonfüreden szombaton délután, a hintó elé bábolnai, kishegyesi, szilvásváradi gyönyörű paripákat fogtak be, majd a Vaszary Villa kertjében kötik fel a porcelánszíveket a hölgyvendégek nyakába.

A vendégek átsétáltak az Anna Grand Hotelbe, ezzel megkezdődött a 194. Anna-bál Balatonfüreden, amelynek fővédnöke Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere, védnöke Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója, Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója és Bóka István, Balatonfüred polgármestere.

Idén 700 vendéget várnak, újdonság, hogy megnyitották a Gyógy teret, és ott is elhelyeztek asztalokat. A vendégeknek 3500 darabból álló, Apponyi-mintás herendi porcelánon szolgálják fel a báli menüt, amelynek különlegessége, hogy egyenesen Amerikából hozzák a világ leghíresebb marhabélszínét. Magyar termelőktől vásárolják meg a sajtokat, zöldséget és gyümölcsöt.

A báli megnyitón Juhász Anna irodalmár, a bál háziasszonya köszöntőjében felidézte: Szentgyörgyi Horváth Fülöp János (1777-1841) rendezte 1825. július 26-án a füredi Horváth-házban az első Anna-bált lánya, Krisztina tiszteletére, akinek férje 1849-ben egyike volt az aradi vértanúknak.

 

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszterhelyettese úgy fogalmazott: „Az a nemzet, amelynek ilyen gyönyörű hagyományai vannak, mint ez a közel kétszáz éves bál, büszkének, erősnek tarthatja magát.” Hozzátette, azt a nemzetet, amely hagyományait ismeri, nem lehet figyelmen kívül hagyni, egy tollvonással eltüntetni. Felidézte, 130-150 évvel ezelőtt is sokan jöttek az Anna-bálba nemzeti viseletben, így a reformkor nagyjai és a 19. század szinte összes fontos politikai szereplője megfordult itt, mint Kossuth, Széchenyi. Ők is felismerték, hogy nekik ez a nemzeti hagyomány fontos.

– Olyan ország, amelynek ilyen vezetői vannak, van jövője. Akik itt jártak, utcákat, tereket neveztek el róluk, szobrok őrzik emléküket. Az az ország, amelynek ilyen történelme van, az a Kárpát-medencében a legerősebb – hangsúlyozta a miniszterhelyettes.

Kálmán Yvonne, Kálmán Imre lánya, a bál díszvendége, aki Mexikóban él, arról beszélt, hogy a szívében él Magyarország, a Balaton, hiszen édesapja itt született. Boldogsággal töltötte el, hogy ilyen gyönyörű estén vehet részt.

– Krúdy Gyula 1923-ban írta Magyarország talán legrégebbi társasági eseményéről azt, hogy megcsaljuk a kalendáriumot, és a nyár derekára farsangot varázsolunk – utalt a bálra Bóka István, Balatonfüred polgármestere, aki örömmel beszélt arról, hogy ennyi elsőbálozó eljött, köztük sokan érkeztek partnertelepüléseikről, mert ezt a gyönyörű hagyományt ők fogják továbbvinni. Mint mondta, csodálatos legenda Szentgyörgyi Horváth Anna és Kiss Ernő huszár főhadnagy szerelme, és ez a legenda akkor lesz igazán élő, ha minden évben megújítják. Tervei szerint a 200. bálon minden balatonfüredi részt vesz majd, így az utcabálon is, amit már harmadik éve rendeznek meg, idén pedig a Gyógy téren, a Kossuth-forrásnál is helyeztek el asztalokat.

Idén is átadták a Kiss Ernő-díjat, a főhadnagy herendi porcelánszobrát minden évben olyan személy veheti át, aki munkájával, hivatásával gazdagította Balatonfüred kulturális és szellemi életét. A díjat idén Káel Csaba, a Művészetek Palotája vezérigazgatója, filmrendező vehette át Bóka István polgármestertől és Simon Attilától, a herendi porcelánmanufaktúra vezérigazgatójától. A díjazott meghatódva vette át az elismerést, majd fantasztikusnak nevezte a várost, amelyre nagyon büszkék lehetünk.

A megnyitók után Tóth Kinga Zoé, a tavalyi bál szépe engedélyt kért Bóka Istvántól a bál megnyitására, a polgármester örömmel tett ennek eleget, és egy keringővel, amelyhez a báli közönség is kedvet kapott, megkezdődött a 194. Anna-bál.

Forrás: Kovács Erika/veol.hu

Fotó: Pesthy Márton/ Napló

Megosztom

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink

A LikeBalaton kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva