„Fontos tudni, hogy galaxisunk pereme „normál” körülmények között nem látható szabad szemmel, hazánk közepesen fényszennyezett területeiről. A koronavírus miatt viszont csökkent a fényszennyezés és tisztult a levegő, így most telefonnal is meg lehetett örökíteni a lenyűgöző éjszakai égboltot” – írja az idokep.hu.
Tudományos becslés szerint a Tejútrendszerben legalább 100 milliárd bolygó található. Továbbá számítások szerint a Tejútrendszerben van 10 milliárd fehér törpe, egy milliárd neutroncsillag, és 100 millió fekete lyuk is.
A Tejútrendszernek a Földről látható része a Tejút. Ez lényegében egy halvány, felhőszerű sáv, amely az egész éjszakai égbolton áthúzódik, és ott figyelhető jól meg, ahol tiszta a levegő, kicsi a páratartalom és a fényszennyezés. Azért tűnik számunkra sávnak, mert galaxisunk korong alakú, és mi az egyik kar belsejében vagyunk, ezért a korongra merőlegesen kevés csillagot látunk, a korong síkjának irányában sokat. A csillagok és gázfelhők a galaxisközépponttól vett távolságtól lényegében függetlenül 220 km/s sebességgel keringenek. (Wikipédia) |
A videót, amiben jól látható a Tejút, a Balaton mellett készítette az idokep.hu stábja.
Nyitókép: időkép.hu