Hogy mit csinál egy gyógytornász? Röviden: megvizsgál, diagnosztizál, kezelési tervet állít össze és akár többféle módszerrel is kezel egy időben a mielőbbi állapotjavulás- valamint a további állapotromlás megelőzése érdekében.
Részletesebben, a gyógytornász mozgásszervi panaszokat „orvosol”, a rövid távú hátfájástól az olyan összetett, elhúzódó betegségekig, mint például a reumás sokízületi gyulladás.
Egy gyógytornász diagnosztikai vizsgálatokat végez
Hogyan zajlik egy vizsgálat? A gyógytornász szakember kikérdezi a pácienst a fennálló panaszairól és átnézi a korábbi leleteket, esetleges zárójelentéseket, majd felállítja a kórtörténetet.
A vizsgálat során a kiváltó ok megállapításához alapos fizikai vizsgálatot is végez, majd kialakítja a kezelési tervet.
Egy gyógytornász kezelési tervet állít össze
Egy profi gyógytornász többféle módszerrel is tudja kezelni a pácienseinek a panaszait. A vizsgálati eredmény alapján felállított diagnózis és a páciens aktuális fizikai állapotának függvényében a gyógytornász egy kezelési tervet állít össze, különös tekintettel a tünetek típusára, a fájdalom jellegére, helyére és okára.
Ezek alapján a gyógytornász szakember összeállít egy egyéni gyakorlatsort, megállapítja a szükséges kezelés módszerét vagy módszereit (pl. gyógytorna, gerinctorna, McKenzie terápia, manuál terápia, rehabilitációs torna, Schroth terápiás torna) és meghatározza az egyéni vagy csoportos gyógytorna gyakoriságát.
Egy gyógytornász elsősorban kezel
Egy kezelés időtartalma általában 45-50perc, amely során minden esetben megtörténik az aktuális fizikális állapot ellenőrzése és ezidő alatt folyik a terápiás kezelés fő aspektusa, a gyógytorna gyakorlatok egyéni, vezetett, vagy segítséggel történő, felügyelet alatti végzése is.
Egy gyógytornász mozgást oktat, gyakorlatokat betanít
Az otthoni végzésre, ismétlésre alkalmas gyakorlatok gyógytornász általi betanítása a páciens számára szintén a kezelés valamint a gyógytorna órák szerves része
Egy gyógytornász rendszeres állapotellenőrzést végez
Az ellenőrzés minden kezelés szerves része, kiterjed a mozgásfunkciókra, az általános fizikális vizsgálatokra és még a lelki változásokat is figyelemmel kíséri.
Vagyis az „egész emberre” kiterjedően figyelemmel kíséri a kezelés hatásosságát és szükség esetén, ha kell, ennek megfelelően teljesen egyénre szabottan módosítja a kezelés módszerét, jellegét vagy akár gyakoriságát, ezzel is elősegítve a munkába való mielőbbi visszatérést és az életminőség gyors javulását.
Egy gyógytornász tanácsadással is segíti hozzá forduló pácienseit
A gyógytornászok főként az otthoni rendszeres mozgásgyakorlással, a rehabilitációt, felépülést követően végezhető testmozgásokkal és a fokozatosan bevezethető sportokkal kapcsolatban szolgálnak elsősorban szaktanácsadással a kezelt probléma kiújulásának elkerülése érdekében.