Hogy meg lehet újítani egy társasági eseményt, amit 1825 óta töretlenül (na jó, azért egy- két év a háborús időszakokban kimaradhatott) megtartanak, arra jó példa a balatonfüredi Anna-bál.
A bált először Szentgyörgyi Horváth Fülöp János királyi táblai ülnök adta 1825-ben, lánya, Krisztina kedvéért, akinek nevét csak a történetírók egészítették ki később Anna-Krisztinára. Ő ezen a bálon találkozott férjével, a később aradi vértanúvá lett Kiss Ernővel. 2003 óta a vértanú altábornagy emlékére átadják a Kiss Ernő díjat, annak a férfinak aki sokat tesz a városért.
A Balaton-parton a reformkorban jellemzőek voltak a nyári bálok, a füredi Anna-bált Anna napkor tartották. Bár az évtizedek, sőt a századok is múltak, a tradíció töretlen maradt.
Az Anna bál a nép ópiuma. Míg a szépen felöltözött hölgyek és urak a Vaszary Galéria kertjében gyülekeznek, ahol a hölgyek nyakába akasztják a sorszámozott herendi porcelán szíveket, a városlakók a kerítésen kívülről csodálják a ruhákat, és bámulják a szórakozó úri népet. Az biztos, hogy nem olcsó mulatság a bálozás: egy jegy 70 ezer forintba kerül, amiben az ötfogásos vacsora, a báli program és a porcelánszív mellett egy welcome drink is benne van. Igaz, 25 ezer forintért sétálójegyet is lehet venni, ebben nincs a vacsora és a garantált ülőhely. A háromszáz méteres bevonulást a bál helyszínére a nézelődők sorfala között teszik meg a tűsarkakon bálozók, de ennek itt hagyománya és kedves, kisvárosi hangulata van. Egy-egy szép nőt, vagy izgalmas ruhát tapssal jutalmaz a közönség.
Bóka István Balatonfüred polgármestere is beszámolt az újdonságokról
Mondjuk nem akármi lesz az Anna-báli menü. Mint Tóth József séftől – az esemény kapcsán tartott sajtótájékoztatón megtudtam – a nagy napon a 30 fős szakács stáb irányítása komoly logisztikai feladat, hiszen egyszerre hét helyszínen kell az ötszáz vendégnek tálalni, úgy, hogy nem lehet hideg a leves. Illetve a leves idén pont lehet hideg, mert most szakítanak a húsleves hagyománnyal és egy őszibarack krémleves lesz a menü levese. A hideg előétel citrusos kecsege kacsamájjal, gyömbérrel és uborkazselével, kaviárral és céklás tuile-vel. A halandó számára rejtélyes név a google szerint egy ehető csipke ostyát takar.
A főétel borjúfilé és galambcomb további rengeteg kiegészítővel, a desszert joghurtos szelet.
Amiről az Anna-bál leginkább híres- hiszen néhány évig a Duna tévé is közvetítette- az nem más mint a bál- szépe választás. Bár ezt így hívják, valójában nem sokban különbözik a szépségkirálynő választástól, csak itt nincs bikinis kör. Itt kapnak szerepet a számozott herendi szívek. Mert ha egy hölgy a nyakában a szívvel sétálgat az Anna Grand Hotel kertjében, akkor ez azt jelenti, hogy részt vesz a versenyen. Időnként ezt az éltesebb asszonyok is megteszik, de rájuk általában nem szavaz senki. A versenyen az első körben a báli közönség szavaz a legszebb lányra, majd a legtöbb szavazatot kapott tíz lány közül a zsűri választja ki a nyertest és két udvarhölgyét.
Tavaly a füredi magas, szőke, és tényleg gyönyörű Barna Dorina lett a Bál Szépe. A 18 éves Dorinából simán lehetne az új Mihalik Enikő, mint meséli sok megkeresést kapott az Anna- bál után, de más tervei vannak. Idén érettségizett Veszprém legjobb gimnáziumában, a Lovassyban matematika tagozaton, és a divatnál jobban érdekli a matek. Bár a divat fővárosában, Milánóban jár majd egyetemre, de ott nemzetközi közgazdaságtant tanul majd.
Barna Dorina Lengyel Ernő az Anna Grand Hotel tulajdonosa és Bóka István polgármester között
A lányok nyereménye a megtiszteltetés mellett egy- egy herendi porcelán serleg, különböző mintákkal. Az első helyezett lány például Royal Garden mintával díszített serleget kap, amiről azon kívül, hogy nagyon szép, azt is tudni kell, hogy ezzel a mintával díszítették azt a hatszemélyes étkészletet is, ami a magyar állam hivatalos nászajándékaként Schmitt Pál adott át Vilmos brit trónörökösnek.
Az Anna-bál köré Füreden hat éve egy egész fesztivál épül. A hagyományok Háza szervezésében népzenei prímások versenyét tartják majd július 17-én és 18-án, kedden és szerdán. Szerda este a 11 versenyző, énekesekkel és a Felszállott a Páva tehetségeivel ingyenes koncertet adnak majd a Gyógy-téren felállított színpadon. Mint, Kelemen László a Hagyományok Háza igazgatója kiemelte, idén egy szlovák versenyző is eljön, hogy magyar népzenét játszhasson az érdeklődőknek.
A prímásversenyt csütörtökön és pénteken az operafesztivál követi, ahol a Magyar Állami Operaház énekkara, majd pénteken a szólistákkal kiegészülő zenekara ad majd koncerteket, 21-én, szombaton lesz a bál, ahol az Operaház balettkara táncolja a palotást, majd vasárnap Puccini Bohém életének egy modern feldolgozásából készült filmet vetítik a Gyógy-tér óriás kivetítőjén.
A bál hölgyvendégei ibolyakék, sorszámozott szívet kapnak belépéskor. Az ételkülönlegességek is a nemes anyagból készült, Apponyi-mintás tányérokra kerülnek, amelyekből 3500 darabot hoznak erre az alkalomra, 60 millió forint értékben.
A tájékoztatón az újdonságok közül Cserép László az önkormányzat képviseletében elmondta, a három nemzeti ménesgazdaság – a mezőhegyesi, a szilvásváradi, a bábolnai – díszfogataival nem csak a bál szépe, hanem a jelentkező vendégek is végigkocsikázhatnak Balatonfüreden.
A szervezők célja, hogy minél többen kapcsolódjanak a báli hangulathoz, ezért utcabál miatt lezárják a Blaha Lujza utcát. – Törzsgárdánk szolgálja ki a vendégeket, a hotelt már javában csinosítjuk – utalt az előkészületekre Lengyel Ernő, a szálloda tulajdonosa.
Szöveg és fotó: Sági Ági és társoldalunk a veol.hu