Az EUNIC egyik alakítója az európai kultúrpolitikának. Arra a kérdésre, hogy melyek a legfontosabb feladatai a szervezetnek, így válaszolt:
– Az EUNIC egy olyan hálózat, amely európai és Európán kívüli nemzeti kulturális intézeteket fog össze, és legfőbb célja a kulturális diplomácia terjesztése. A kontinens kultúrája sokféle, a brüsszeli központ mellett minden országban klaszterek jöttek létre, amelyek alkalmazkodnak a helyi adottságokhoz.
– Magyarországon az EUNIC tagjai a különböző nemzeti kulturális intézetek, valamint olyan nagykövetségek, amelyek nem rendelkeznek saját kulturális intézettel – például Szlovénia –, valamint olyan nem EU-s országok, amelyek érdeklődnek az európai kulturális értékek után, mint például a Japán Alapítvány. A magyarországi kirendeltség működésében a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium is részt vesz. Szervezetünk célkitűzése az európai értékek továbbadása programokon keresztül, valamint, hogy együttműködésre ösztönözzük tagjainkat, és Európán kívül is erősítsük a kulturális diplomáciai kapcsolatokat – mondta Valdivielso Odriozola, az EUNIC hazai kirendeltségvezetője.
– A járvány igen nehéz helyzetbe hozta a kulturális szférát. Visszakerülhet-e abba a pozícióba az ágazat, ahol a pandémia kitörése előtt volt?
– A pandémia a teljes kulturális ágazatot nehéz helyzetbe hozta, nemcsak Magyarországon, hanem világszerte. Lokális megoldásokban gondolkodtunk a járvány megjelenése után: helyi művészekkel dolgoztunk együtt, és a programjainkat digitálisan tartottuk meg. Nagyon sok kulturális intézmény költségvetése bizonytalanná vált, mert az államok többnyire az oktatásnak és az egészségügynek biztosítottak forrásokat. Nagy kihívás volt valamennyi intézetnek, hogy egyik napról a másikra átalakítsák a működésüket, és csak online programokat kínáljanak. Jelenleg mindkét móddal, tehát jelenléti rendezvényekkel és az online eseményekkel is találkozhatnak az érdeklődők.
– Egy tanácskozás jóvoltából megismerhette a Veszprém–Balaton 2023 EKF-program terveit. Milyen benyomásokat szerzett?
– Az első kapcsolatfelvétel idén tavasszal történt a szervezőkkel. Az EUNIC-nak nagyon fontos ez a cím, mert a kulturális főváros projekt lehetőséget ad arra, hogy népszerűsítsük és még több emberhez juttassuk el az európai értékeket. Emellett az is hozadéka, hogy Budapesten kívül is népszerűsíteni tudjuk szervezetünk céljait. Személyesen az a véleményem, hogy nagyon időben kezdték meg a felkészülést a 2023-as kulturális évadra, és a szervezők pontos ütemtervet dolgoztak ki, ami nagyban segíti a program sikerét, ahogyan az is, hogy időben megalakult az a csapat, amely teljes munkaidőben a szervezéssel foglalkozik. A másik észrevételem, hogy jelentős pénzügyi támogatást kap a program, ami lehetővé teszi az elképzelések megvalósítását.
– Az EUNIC hogyan tud kapcsolódni a veszprémi EKF-programhoz?
– Ez szinte automatikusan történik: amikor egy európai város elnyeri a címet, felveszik a kapcsolatot az adott ország EUNIC-klaszterével. Veszprém esetében is lesz együttműködés, méghozzá kétféleképpen: az EUNIC keretén belül, emellett arra is van mód, hogy a Veszprém–Balaton 2023 Zrt. közvetlenül együttműködjön az egyes kulturális intézetekkel közös programok ügyében.
forrás: veol.hu