Légimentő helikopterbe is kell vér
Második alkalommal szervezte meg közösségi eseményét a Magyarországi Légimentésért Alapítvány, a Magyar Légimentő Nonprofit Kft., és a Magyar Vöröskereszt szakmai partnerével, az Országos Vérellátó Szolgálattal.
Az érdeklődők az életmentésnek két különböző, a hétköznapokban pótolhatatlan formájával találkozhatnak önkéntes véradással és légimentéssel. Cél, hogy minél több emberhez eljusson nemcsak a véradás üzenetének fontossága, de a lehetősége is, hiszen ennek köszönhetően menthetnek életet a légimentők is.
Az ország megfelelő vérkészletének biztosításához hétköznapokon is 1600-1800 véradó megjelenésére van szükség. Rendkívül fontos, hogy megfelelő mennyiségű vérkészítmény álljon rendelkezésre minden légimentő bázison és mentőhelikopteren is.
Az előző évi rendezvény sikerét bizonyítja, hogy ma már minden sárga mentőhelikopteren rendelkezésre áll a két egység 0 negatív vér, amit a súlyosan sérült vagy egyéb okból kivérzett betegek ellátása során tudnak felhasználni, ezzel nagyban növelhető a túlélési esély. Egy speciális hűtőtáskában 72 órán keresztül tudják négy fokon tartani a vérkészítményt. A helyszíni transzfúzió egy kiemelkedő mentéstörténeti mérföldkő, mellyel Európa élmezőnyébe kerültek hazánk légimentői.
Légimentő szállt le a kastélynál
A Festetics-kastély parkjába szállt le a sármelléki légimentő bázis mentőhelikoptere. Ez a rendezvényen kívül is ideális helyszín lenne, megfelelő méretű a hely a helikopter a landolásához.
Dr. Hetzman László, a helikopter mentőorvosa azt mondta, a hétköznapi leszállások nem mindig ilyen egyszerűek.
– Évről évre javul az emberek hozzáállása és segítenek nekünk. Nyilván, vannak olyan helyzetek, amikor csak úgy tudunk leszállni, hogy valamilyen kárt okozunk, felborítjuk a virágokat, odébb viszi a propellerszél a strandtörölközőket. Ezt mindig mérlegre tesszük, és az a legfontosabb, hogy adott esetben egy ember életét megmentsük. Semmilyen fölösleges plusz rizikót nem vállal be a szolgálat azért, hogy minél közelebb szállhasson le, ezt minden esetben a helikopter személyzete a magasból mérlegelve dönti el.
Idealisztikus lenne, ha minden helyszínen lenne földi segítségünk, vagy lenne egy megfelelő méretű üres placc a landoláshoz. Sokszor mi érünk a baleseti helyszínhez először, ilyenkor nem tudnak segíteni a katasztrófavédők vagy a rendőrök, rábízzuk az emberekre, hogy felmérjék, mennyire kell hátrálniuk, mekkora teret kell szabadon hagyni. A minimális távolság a rotor átmérő négyszerese, amit a helikopter pilóta szemmértékkel nagyon jól saccol, csak olyan helyen száll le, ahol ez biztosított.
Balatoni légimentők
Ahogy jönnek a szűkebb, hűvösebb napok, csökken a riasztások száma. A Balaton környéki riasztásokat két dolog befolyásolja, melyek szorosan összefüggnek. Maga a nyári szezon, amikor nagyon sok ember van a tónál, és a jó idő. Az őszi hónapokban még bőven repülünk, a december, január a csendesebb időszak.
Kis Ádám paramedikus, a sármelléki légibázis vezetője azt mondja, a tudásátadás rendkívül fontos.
– Sajnos kevés az olyan nyilvános esemény, ahol egészségügyi szakirányú középiskolásokkal tudunk gyakorolni, és számukra motivációt és ismereteket adhatunk, ez most egy különleges alkalom.
Nemcsak az a fontos, hogy ők magabiztosan tudjanak újraéleszteni, hanem hogy egy hétköznapi baleseti szituációban minden ember, megőrizve a higgadtságát, a lehető leggyorsabban tudjon szakszerű segítséget hívni. Fontos, hogy kérjenek segítséget maguk mellé, hogy ne legyenek egyedül. Határozottan, higgadtan, vagánykodás nélkül kell hívni a 112-t, ahol a pontos címet és a sérültről rendelkezésre álló információkat átadják. Ha van, keressen defibrillátort a közelben, várja és irányítsa a mentőt, ha az megérkezik, ne veszítse el a fejét.
A keszthelyi iskolások, óvodások mellett az erre járó kirándulók, biciklisek is megnézhették a sárga mentőhelikoptert, és beszélgethettek a személyzettel, véradók is szép számban érkeztek a Márványterembe.
Tömegközlekedéssel is eljuthatsz a Balatonra! Nézd meg menetrendi keresőnket!
:
Nézd meg képeinket!