A réticsík, ez a vaskos, megnyúlt testű, okkersárga alapszínű hal, barnásfekete foltokkal, hosszanti sávokkal és pettyekkel díszítve, az idei szavazáson a voksok közel felét, 49%-át kaparintotta meg. Fején öt pár bajuszszál és kicsi szemek találhatóak, ami különleges megjelenést kölcsönöz neki. Ami igazán lenyűgöző, hogy a réticsík oxigénszegény körülmények között is képes életben maradni, köszönhetően vérerekben gazdag utóbelének, ami oxigént vesz fel a lenyelt levegőből. Ezt a tulajdonságát az őseink is kihasználták, amikor a mocsári gödrökben rejtőző csíkokat kiásták.
Bár egykoron a nagy mocsarakban és lápokban gyakori népélelmezési cikknek számított, mára állományai veszélyeztetettekké váltak, ezért védett státuszt kapott, természetvédelmi értéke pedig eléri a 10 ezer forintot példányonként.
A „Év hala” választáson korábban a lápi póc (Umbra krameri) is győzedelmeskedett, mely apró termetű, zömök testével és különleges úszómozgásával a „kutyahal” becenevet is kiérdemelte. A dús növényzetű mocsarakat kedvelő lápi póc szaporodására tavasszal kerül sor, és fokozottan védett státusza miatt eszmei értéke 250 000 forint.
Mindkét halfaj a hazai vizek különleges és értékes részei, amelyek megőrzése kulcsfontosságú a magyar természetvédelem számára. Ezek a gyönyörű és egyedi halak emlékeztetnek minket arra, milyen gazdag és sokszínű az itthoni vízi világunk. Az „Év hala” díj nem csak egy elismerés, hanem egy figyelemfelhívás is arra, hogy óvjuk meg természeti kincseinket.