Krausz Andrea | 2024.10.21. 16:00
Veszélyes szépség az őszi kikerics
A természet egyik késői látványossága az őszi kikerics, amely lilás-rózsaszínes virágaival borítja be a tájat. Bár szépsége csábító, mérgező tulajdonságairól is híres. Nem véletlenül kapta népi nevét: kutyadöglesztőfű.

Az őszi kikerics augusztus és október között virágzik, de ilyenkor teljesen levéltelen. Csak a szép kis virágokra bukkanunk rá egy-egy őszi kirándulás alkalmával. Ősszel azért nem látni egyebet a virágból, mert a magház még a földben rejtőzik. A levelei és a toktermése tavasszal jelennek meg. A nedves rétektől az erdei tisztásokon keresztül a legelőkig, sokfelé megtalálhatjuk.

Hazánkban mindenütt elterjedt, mondhatni gyakori fajnak számít. Főleg meszes, vizes talajon terem, napos vagy a félárnyékos helyeket szereti. A Balaton-felvidéken és a Bakony tájain is előfordul.

őszi kikerics

Fotó: shutterstock

Veszélyes szépség az őszi kikerics

Nem véletlen, hogy népi nevei között a közismert őszike mellett a kutyadöglesztőfű is szerepel. Az egyik legmérgezőbb hazai vadontermő növényünk. A hagymája és a levele, sőt még a virága is méreganyagot tartalmaz.

Zöld leveleit a legelő állatok elkerülik, a szénába keveredő száraz levelek azonban mérgezést okoznak, az állatok 2-3 napon belül elpusztulnak.

Vicces, milyen sokféle elnevezése van

Egy csomó népies neve van: ebvirág, kutyadöglesztőfű, fejes vagy törpe zászpa, zászpa kikerics, gólyavirág, guzsaly, guzsalyvirág, guzsalyülő virág, kék kökörcsin, kék kükörics, kükörtyin, kivirics, kükére, őszike, kikirics, kükörics, kükirc, kükerc, vetővirág, zörgő-gaz, pücsökkoma, csicsikoma, csicsiskoma.

Médea bájitala is az őszi kikericsből készült

A mondák szerint a nevét egy ókori városról, Colchis-ról kapta, ami a Fekete-tenger közelében feküdt, és egykor az ott élő méregkeverőkről volt híres. A király lánya, Médea, a híres boszorkány, kikericset használt a bájitalok, mérgek elkészítéséhez. A növény egy földre hullott varázsitalcsepp nyomán sarjadt.

A növény főként a vizesebb, meszes talajon, leginkább napos vagy félárnyékos helyeken él. Egész Közép- és Dél-Európában sűrűn előfordul, de Észak-Afrika nedves talajú térségeiben is lehet vele találkozni. Könnyű összekeverni a krókusszal. A különbség, hogy utóbbinak csak három porzószála van, a kikericsnek viszont hat.

Kertbe is ültethető

Díszfüvek és cserjék tövébe, sziklakertbe, gyepbe, valamint cserépbe is ültethető. Öntözést nem igényel, de hálás a jó vízgazdálkodású talajért. Hagymája a nyár végén – de legkésőbb a mostani hétvégén – kerüljön kb. 15 cm mély gödörbe.

Nyitókép: shutterstock

Megosztom

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink

A LikeBalaton kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva