Újabb 20 darab környezetkímélő, tisztán elektromos meghajtású, Ikarus 120e típusú autóbusz érkezik a Volánbusz flottájába. A járműveket az Ikarus Csoport szállíthatja a Volánbusznak, az erről szóló megállapodást 2024. október 29-én írták alá a felek. Az Energiaügyi Minisztérium és a Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. támogatásával Hajdúszoboszlón, Komáromban, Komlón
Balatonfüreden és Keszthelyen, Tatán zöldül a helyi autóbusz-állomány.
Balatonfüreden 3, Keszthelyen 1 új, tisztán elektromos meghajtású autóbusz áll forgalomba
Tovább folytatódik a sikeres Zöld Busz Program: a budapesti agglomeráció és hat vármegyeszékhely után hamarosan hat kisebb városban is alternatív meghajtású, környezetkímélő járművekkel korszerűsödik a helyi közlekedés. A Volánbusz és a Mobiliti Volánbusz Kft. konzorciuma több mint 4,4 milliárd forintos támogatást nyert a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. pályázatán, így – az Energiaügyi Minisztérium és a HUMDA 100 százalékos támogatásával – jövő év első felében Balatonfüreden 3, Hajdúszoboszlón 1, Keszthelyen 1, Komáromban 2, Komlón 7, Tatán pedig 6 darab új, tisztán elektromos meghajtású autóbusz állhat forgalomba. A járművek leszállítására a szerződés aláírásától számítva 12 hónap áll rendelkezésre, azonban előteljesítésre is van lehetőség. Az autóbuszokhoz szükséges töltő-infrastruktúra kiépítésére 80 százalékos hozzájárulást nyert a pályázaton a közlekedési társaság konzorciumi partnere, a Mobiliti Volánbusz Kft., amely az MVM Mobiliti Kft. és a Volánbusz közös vállalata.
Egy feltöltéssel akár 300 kilométert is képesek megtenni az új elektromos buszok
A teljes hosszban alacsonypadlós Ikarus 120e elektromos buszok 30 ülő és 55 álló utas egyidejű szállítására alkalmasak, és egy feltöltéssel akár 300 kilométert is képesek megtenni. A légkondicionált és kiegészítő dízelfűtéssel rendelkező járművek kerekesszék, illetve babakocsi elhelyezésére kialakított hellyel, a felszállást segítő rámpával, elektronikus utastájékoztató rendszerrel, fedélzeti kamerarendszerrel, valamint USB-töltőpontokkal biztosítják az utasok színvonalas és biztonságos utazását. A járművek üzemanyag-ellátását a Mobiliti Volánbusz Kft. által telepített nagy teljesítményű töltőberendezések fogják biztosítani a települések Volánbusz-telephelyén vagy autóbusz-állomásán.
Az új járművekkel kiváltott dízelbuszok selejtezésével évente összesen 850 tonnával csökkenhet a szén-dioxid-kibocsátás az érintett településeken.
– A világon ma egy új ipari forradalom zajlik, amely egyértelműen a zöld átállásról szól, ami alapvetően érinti a mobilitást és a közösségi közlekedést is. Magyarország időben lépett és a munkánknak köszönhetően jól állunk, tudni kell, hogy aki ebben a folyamatban nem vesz részt, az lemarad és kimarad. Az elektromos buszok üzembe helyezése fontos mérföldkő a hazai közlekedés zöldítésében, és jelentős lépés a fenntartható jövő felé – hangsúlyozta Weingartner Balázs, a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. igazgatósági elnöke.
15 ezer kifejlett lombos fa köt meg évente 850 tonna szén-dioxidot
A Zöld Busz Program célja, hogy modern, környezetbarát megoldásokkal csökkentsük a kibocsátást, és javítsuk a közösségi közlekedés minőségét Magyarországon. Ezek a beruházások nemcsak a környezetvédelem érdekében fontosak, hanem gazdaságilag is előnyösek a fenntartható fejlődés szempontjából. Az ezekkel az új járművek évente megtakarított 855 tonna szén-dioxid csaknem 15 ezer kifejlett lombos fa éves szén-dioxid- megkötésének felel meg.
A számítások szerint húsz elektromos autóbusz villanyárammal történő tankolása csaknem 136 millió forinttal kerül kevesebbe, mint ugyanennyi hagyományos hajtásláncú autóbusz gázolajjal történő tankolása.
Immár 1,35 millió kilométert tettek meg az elektromos buszok hazánkban
– A tisztán elektromos meghajtású buszok mintegy 1,35 millió kilométert tettek meg utasaink és szakembereink nagy megelégedésére, most pedig újabb hat településen korszerűsítik állományunkat a jövőben – további támogatások igénybevételével – kibocsátásmentes buszokkal tervezzük bővíteni, és a helyközi közlekedésben is fokozatosan nő majd a „tiszta”, kibocsátásmentes autóbuszok aránya – fejezte ki reményét a jövőbeli tervekkel kapcsolatban Dr. Mosóczi László, a Volánbusz Zrt. vezérigazgatója.
A HUMDA által koordinált Zöld Busz Program keretében a Volánbusz eddig összesen 100 elektromos autóbuszt állított forgalomba a főváros vonzáskörzetében, valamint Székesfehérvár, Zalaegerszeg, Győr, Eger, Szolnok és Szeged helyi közlekedésében.
A társaság e-buszokból álló flottája – a dízelüzemű járművek kiváltásával – jelenleg évente mintegy 5500 tonna szén-dioxidtól mentesíti az érintett települések levegőjét, ami hozzávetőleg 2000 személygépkocsi éves kibocsátásának felel meg.
Az elektromos járművek forgalomba állásuk óta már csaknem 10,3 millió kilométert tettek meg, ennek során mind az utasok, mind a társaság szakembereinek és autóbusz-vezetőinek elégedettségét elnyerték. Az újabb 20 darab elektromos busz beszerzésével az e-flotta 20 százalékkal bővül, ami évente további 850 tonna szén-dioxiddal alacsonyabb környezetterhelést jelent, valamint korszerűbb, kényelmesebb, csendesebb szolgáltatást biztosít a hat város lakosai és utasai számára.
Nyitókép: Volánbusz Zrt.