likeBalaton.hu | 2024.10.31. 14:00
Háromszáz év után először mozdult meg Veszprém legendás nagyharangja
A 3400 kilogrammos óriás veszprémi nagyharang most különleges szépészeti kezelésen esik át.

Történelmi pillanat részese volt Veszprém városa: először emelték ki helyéről az ikonikus Öreg Mihály nagyharangot, amely 1725 óta őrzi a Szent Mihály Főszékesegyház tornyát. A 3400 kilogrammos monumentális harang most különleges restauráláson esik át, hogy 2025-ben, öt új harangtársával együtt, megújult hangon szólalhasson meg újra.

Egy igazi nehézsúlyú szépség története

Képzeljük el, hogy valamit, ami nehezebb, mint két személyautó együttvéve, ki kell emelni egy középkori toronyból! Pontosan ez volt a szakemberek feladata a veszprémi Szent Mihály Főszékesegyházban. Az 1725-ben, egy bécsi műhelyben készült harang olyan hatalmas, hogy alsó átmérője 170 centiméter – ez nagyjából egy king size ágy szélességének felel meg!

Háromszáz év után először mozdult meg Veszprém legendás nagyharangja

Háromszáz év után először mozdult meg Veszprém legendás nagyharangja

 

Miért volt szükség a költöztetésre?

Az idő vasfoga még a harangokat sem kíméli.

– Az 1725-ben, Franz Ulrich Scheichel bécsi műhelyében öntött harang tetején levő rögzítő fület, azaz koronát lefűrészelték, helyébe egy öntöttvasból készültet csavaroztak 1937-ben. Ugyanekkor egy új tartószerkezetet, ún. jármot is készítettek az új harangnyelv mellett. Ez nem csupán hangzásbeli szegénységet hozott, de nagymértékben növelte a repedés kockázatát is. – magyarázza Most Balázs harangszakértő.

Hogyan mozgatnak meg egy ilyen óriást?

A művelet olyan összetett volt, hogy tíz hónapig tervezték a szakemberek! Végül egy középkori technika és modern megoldások kombinációjával sikerült: először csörlővel, majd görgőkön, szó szerint centiméterről centiméterre mozgatták a harangot.

Elképesztő műszaki bravúrral mozdították meg Veszprém legendás harangját, az "Öreg Mihály"-t

Elképesztő műszaki bravúrral mozdították meg Veszprém legendás harangját, az „Öreg Mihály”-t

Mi vár az „Öreg Mihályra”?

A harang igazi spa-kezelést kap: új, az eredetivel megegyező bronzkoronát készítenek neki, amihez még anyagvizsgálatot is végeznek, hogy pontosan ugyanolyan legyen az összetétele, mint 300 éve. Ehhez először anyagvizsgálatot végeznek, hogy az új korona ón- és réztartalma pontosan ugyanolyan legyen, mint a közel 300 éves harangé. Emellett felkutatnak egy olyan épségben maradt harangot is, amelyet ugyanaz az öntőmester készített Franz Ulrich Scheichel bécsi műhelyében, mint az „Öreg Mihályt” – azt használják majd mintaként az új korona megalkotásához. Ehhez heteken át hevítik a harangtestet 800 Celsius-fokosra, majd hőpajzs alatt tartva egy szabadalmaztatott módszer alkalmazásával speciális hegesztési eljárással rögzítik az új koronát.

A 3400 kilogrammos monumentális harang most különleges restauráláson esik át

A 3400 kilogrammos monumentális harang most különleges restauráláson esik át

Új társaság érkezik

A felújított nagyharang nem marad egyedül: öt vadonatúj harang készül mellé egy patinás osztrák műhelyben. Mindegyik új harang Veszprémhez kötődő szentek nevét kapja, köztük lesz Szent Mihály, Boldog Gizella és Szent György is.

A főszékesegyház harangjai közül csak az „Öreg Mihály” vészelte át a két világháborút, a többit rekvirálták. Idővel pótolták ugyan a harangokat, de azok sem méretben, sem hangban nem egyeznek az eredeti hangsorral, így a négy „kisebb” harangot is kiemelték, ám nem a főszékesegyházba szállítják vissza őket, hanem a Veszprémi Főegyházmegye más templomaiban kapnak majd helyet.

Az eredetivel megegyező bronzkoronát készítenek neki

Az eredetivel megegyező bronzkoronát készítenek neki

A főszékesegyház első teljes körű felújításának zárásaként a meglevő Szentháromság-nagyharang mellé öt új, egy 2250, egy 1130, egy 660, egy 540 és egy 227 kilogramm tömegű harang készül az 1599-es alapítású Grassmayr harangöntödében, azok öntéséhez ugyanis legalább 7 tonnás kohókapacitásra van szükség, a nagy múltú műhelyben ráadásul a régi-új hangsort is a nagyharanghoz tudják illeszteni.

2025-ben pedig igazi ünnep lesz: a megújult„Öreg Mihály” az új harangokkal és a tavaly átadott orgonával együtt köszönti majd Bódi Mária Magdolna boldoggá avatását és a főszékesegyház újraszentelését.

 

Megosztom

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink

A LikeBalaton kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva