Az esemény célja, hogy feltárja Veszprém sokszínű múltjának legizgalmasabb fejezeteit és új összefüggésekkel ismertesse meg a résztvevőket. A várostörténeti kutatásokat és eredményeket bemutató konferencián neves történészek, régészek és muzeológusok osztják meg a látogatókkal a település több ezer éves történetét.
Új megvilágításban a veszprémi múlt
A konferenciát reggel 9:00 órakor Porga Gyula, Veszprém megyei jogú város polgármestere nyitja meg, majd 9:15-től Somfai Balázs, a Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Vármegyei Levéltárának nyugalmazott főlevéltárosa tart nyitóelőadást a város 20. századi nyomtatott térképeiről. Ez a különleges téma betekintést nyújt a város átalakulásába és fejlődésébe egy századon keresztül.
Geológiai és régészeti emlékek
A konferencia első szekciója 9:35-kor kezdődik, és a geológia és régészet kap főszerepet. Katona Lajos 9:35-től a város és környékének geológiai sajátosságait mutatja be, míg Palágyi Szilvia 9:55-től a római kori emlékek nyomába ered.
S. Perémi Ágota 10:15-től a 10. és 11. századi Veszprém régészeti emlékeiről beszél, míg Pátkai Ádám Sándor 10:35-től egy korai Árpád-kori épület feltárásáról számol be a veszprémvölgyi monostor környezetében. Az első szekció végén, 10:55-kor kérdésekre és hozzászólásokra is lehetőség nyílik. A szekció után, 11:15-től rövid kávészünet következik.
ve
Történetek Veszprém középkori és koraújkori életéből
A második szekció 11:30-kor kezdődik, és Veszprém középkori és koraújkori története kerül előtérbe. Solymosi László történész 11:30-tól a veszprémi székesegyházban tartott királynéavatások hagyományairól értekezik, majd Bagi Zoltán Péter előadása következik 11:50-től, amelyben bemutatja, hogyan szerepelt Veszprém az 1598 és 1605 közötti Fuggerzeitungokban.
A történelem sötét oldalát is megismerhetjük Tóth G. Péter történész előadásából, amely 12:10-kor kezdődik, és az 1670-es évek felségárulási pereinek veszprémi vonatkozásait elemzi. A második szekció végén, 12:30-tól ismét lehetőség nyílik kérdésekre, majd 12:45-től egyórás ebédszünet következik.
A modern Veszprém nyomában
A délutáni szekció 13:45-kor indul, és a város új- és modernkori történetét helyezi előtérbe. Hudi József 13:45-től a reformkori Veszprém kulturális egyesületeinek társadalmi bázisát ismerteti, míg Rainer Pál 14:05-től a veszprémi püspökök címereinek változásait követi nyomon egészen 1888-tól napjainkig.
Tóth Kelemen 14:25-től egy kevésbé ismert személyiség, Takács Szilveszter nyomdász életét eleveníti fel, aki a 19. és 20. század fordulóján működő „Népakarat” című közéleti hetilap szerzője, szerkesztője és kiadója is volt. Nagy Szabolcs 14:45-kor a Tanácsköztársaság korszakának veszprémi pereiről beszél, míg Vizi László Tamás 15:05-től egy 1935-ös rágalmazási perrel foglalkozik, amely a helyi választások során zajlott.
Digitális újítások a város történelmének kutatásában
A konferencia záróelőadását 15:25-kor Boross István, a Veszprém Megyei Levéltár igazgatója tartja, aki a „Veszprémi Térképvándor” nevű új adatbázis fejlesztéséről számol be. Az adatbázis az 1850 és 1950 közötti időszak várostörténeti adatait rendszerezi, ezzel nyújtva egyedülálló kutatási lehetőséget a város múltjának részletes feltárásához.
A részvétel feltételei
A konferencia látogatása ingyenes, de regisztrációhoz kötött, amelyet 2024. november 13-ig (még ma!) kell megtenni a Laczkó Dezső Múzeum hivatalos e-mail címén, a varostorteneti2024@ldm.hu-n. Az eseményen minden érdeklődőt szeretettel várnak, aki szeretne többet megtudni Veszprém izgalmas és gazdag történelméről.
A II. Veszprémi Várostörténeti Konferencia páratlan lehetőség, hogy új szemszögből tekintsünk a város múltjára, és olyan ismeretekre tegyünk szert, amelyek máshol nem elérhetőek. Ha érdekel a város történelme, ne hagyd ki ezt az eseményt!