A vár – amely a Badacsony és Keszthely között található Szigliget község mellett emelkedő, 230 méter magas vulkáni kúpon nyugszik – megépítésére IV. Béla királyunk 1260-ban oklevélben adott engedélyt a pannonhalmi bencés szerzeteseknek:
„Mivel azelőtt országunkat barbár népek és zsarnoki tatárok elpusztították, elrendeljük, hogy koronánk egész területén, megfelelő helyeken erődítések legyenek és várak emelkedjenek, ahová a nép az üldöztetéssel fenyegető időben behúzódhatik és magát megmentheti… És ezért a Balatonban lévő egyik szigetet, ahol az erődítésre alkalmas hegy áll, a pannonhalmi Szent Márton egyház részére adandónak véljük, hogy rajta várat építsen, amely a fenti célokra bőségesen és hatásosan megfeleljen.”
Szigliget vára azon kevés erődítményünk közé tartozik, amely egy percig sem volt török kézen, hős védői 150 éven át sikeresen védelmezték.
A vár lassú pusztulása akkor kezdődött, amikor az egyik legrégebbi építésű torony, melyben lőport és fegyvereket tároltak, 1690 és 1700 között villámcsapás miatt felrobbant és ledőlt. A kegyelemdöfést Habsburg Lipót magyar király adta meg az erődítménynek, amikor 1702-ben több más magyarországi várral együtt leromboltatta. Köveit a környék lakossága széthordta, abból építkezett. Újjáépítése jó ütemben halad, ma már biztonsággal megközelíthető több pontja is.
A belépőjegy megéri az árát: a vendégeket a Berki Fóris Szigligeti Várőrség bemutatója vezeti be a középkori harcmodorba, a várvédő vitézek küzdelmeibe. Megtekinthető továbbá a szabadkéményes, tűzpados konyha és sütőház, amit Tóti Lengyel János, Szigliget fő és örökös kapitánya építtetett Sennyei Krisztinával 1678-ban kötött házasságuk után. Ugyanő építtette a lakóépületet is, aminek egy része emeletes volt, a lakószobák pedig kívülről fűthető cserépkályhákkal készültek. A szobák egyikében lakott a mindenkori várúr és családja.
A kutatók valószínűsítik, hogy a vár saját kápolnával rendelkezett. Az egyik földszinti boltozatos terem a vár összes helyisége közül a legnagyobb alapterületű és belmagasságú – vélhetően ez volt a kápolna, amit szintén újjáépítettek.
Akinek pedig esetleg nem elég az emlék, amit a szívében, a lelkében és a memóriakártyáján vihet haza Szigligetről, a bejáratnál vásárolhat hűtőmágneseket, képeslapokat is, szóval minden olyan kütyüt, amit el, vagy fel lehet tenni.
Forrás: zaol.hu