Mikor kezdjük?
A tél beköszöntével, a fagyok beálltával. Általában november közepétől válik szükségessé az etetés, mert a természetes eleségek elfogytak vagy nehezen hozzáférhetőek már az énekes madarak számára. Ne kezdjük el korán az etetést, mert a madarak hamar megszokják a könnyebb táplálékforrást és abbahagyják a kutatást a természetes eleség, – például férgek – után, ami viszont fontos számukra a kiegyensúlyozott táplálkozás érdekében.
Meddig etessünk?
A tavasz beköszöntéig, a fagyok elmúltáig. Általában március közepén, illetve végén leállhatunk az etetéssel. A melegebb hónapok megérkezésével megjelennek a rovarok, férgek, melyek madaraink alapvető táplálékát jelentik. Ha túl sokáig etetjük őket hajlamosak lennének fiókáikat is kényelmi okok miatt az etetőkben talált magvakkal etetni. A kicsinyeknek pedig állati fehérjére van szükségük, amit a férgekből és rovarokból valamint azok lárváiból vehetnek magukhoz.
Milyen időközönként?
Az egyik legfontosabb kérdés. A válasz az, hogy folyamatosan. Ha elkezdtük az etetést, ne hagyjuk abba ! Az etetőnkre szokott madarak számolnak az adott élelem forrással és rendszeresen útba fogják ejteni. Ha üresen találják, lehet, hogy a nagy hidegben legyengült szervezettel nem lesznek képesek új helyet felkutatni. Borzasztó látvány az etető alatt fekvő megfagyott énekes madár parányi teteme.
Mivel etessünk?
– Magvak
A cinke-, pinty-, veréb- és csízfélék szívesen fogadják az etetőkbe kihelyezett olajos magvakat, illetve ezek keverékeit. A legalkalmasabb és az egyik legmagasabb tápértékű mag a napraforgó. Ez kell, hogy az alapja legyen az etetésünknek. Keverhetünk hozzá kendermagot, repcét, aprított diót és aprított mogyorót is, de a lényeg a napraforgó.
– Zsíros eledelek
A nagy hidegek beköszöntével a rigófélék, a harkályok, csúszkák és az imént felsorolt magevők és mindenevők örömmel lakomáznak a számukra kitett zsíros eleségből. A friss marha- vagy birkafaggyú a legalkalmasabb erre a célra. Maroknyi tömbökben szorosan a fákra kötözve állandó energia forrást biztosíthatunk
kedvenceinknek. Ha valaki profi módon szeretné elkészíteni ezt a fajta eleséget a következő módon járjon el: A friss faggyút meg kell darálni. Fel kell olvasztani és közben hozzáadni kb. kétszeres mennyiségű olajos magvat vagy búzakorpát. Aprított diót és mogyorót is szórhatunk az elegybe. Amennyiben odakinn dúlnak a nagy mínuszok, 1-2 evőkanál étolajat is öntsünk bele, mert így nehezebben fagy csonttá és madaraink könnyebben eszegethetik. Az elkészült folyós masszát öntsük formába (pl. margarinos doboz, jégkocka készítő tálca). Megdermedés után akaszthatjuk is ki a mintából kiborított tömböket.
– Gyümölcsök
Madaraink, különösen a rigófélék igen kedvelik az almát és a körtét. Bátran adhatjuk nekik, de fontos, hogy egészben ! A feldarabolt gyümölcs könnyen átfagy és a jeges darabok a madarak bélrendszerében gyulladást okozhatnak. Az almát és a körtét felkínálhatjuk a fákra kötve is, de a rigók a bokrok hó mentes aljából szívesebben lakmározzák fel.
Mivel NE etessünk?
– Kenyérrel, péksüteménnyel. Ezek gyorsan átnedvesednek és elszaporodnak bennük a különféle baktériumok.
– Kolbásszal, füstölt- vagy sózott szalonnával, sajttal. Ezen ételek magas sótartalmuk miatt erős szomjúságot okoznak.
– Vajjal, margarinnal. Bélgyulladást okozhat.
– Avas faggyúval. Szintén ártalmas és élvezhetetlen a számukra.
Kell-e az etetőket takarítani?
Természetesen kell, mégpedig legalább heti rendszerességgel. Az elhanyagolt etetőkben felgyülemlett madárürülék beszennyezve az eleséget különféle járványokat okozhat féltett madaraink között. Ezért tehát hetente takarítsuk ki az etetőt alaposan, és ha egy kis eleség is a szemétbe kerül az sem baj !
Remélem, hogy a közzétett információk birtokában sokan vágnak bele ebbe a kellemes és hasznos téli elfoglaltságba, biztosítva ezzel a kertjeinkben, ligetekben, erdőkben élő madarak életben maradását a zord téli hónapokban. A tavaszi madárdal majd meghálálja a törődést !