A felmérések szerint a magyar fogyasztók számára a hallal szembeni félelem első oka mindig a szálka, ám a tokhal porcos hal, tehát nincsen valódi csontja, ezért szálkája sem – osztotta meg a hazai kedvezőtlen halfogyasztási statisztikák összegzését és egyik megoldási lehetőségét Balla József cégvezető. De akár a legismertebb magyar hal: a ponty, valamint afrikai harcsa, szürkeharcsa, pisztráng, süllő, kárász, keszeg is alapja lehet egy-egy finom halételnek.
– A pontyot akár halászléhez, vagy rántott patkóhoz használhatjuk fel. Én úgy gondolom, hogy a magyar szürkeharcsa ízben felveszi a versenyt bármelyik tengeri hallal, ebből is sokféle étel készíthető – kaptunk néhány tippet. Ahogy nem mindegy, hogy melyik halat milyen ételhez használjuk fel, hogyan készítjük el, nem mindegy az sem, kell-e bajlódni az előkészítésével, vagy nem.
Trend és magyar szokás is, hogy karácsonykor halat kell enni. Néhány éve még az volt a jellemző, hogy élő halat vettek az emberek, én úgy látom, hogy ennek vásárlása és kínálata egyre inkább visszaszorul. Ugyanúgy, ahogy annak idején a nagymamám megvette a csirkét a piacon, hazavitte, kibelezte, de ezt ma már nem csinálja meg senki – ugyanez a trend eljött a halfogyasztásban is. Ma már az emberek nem akarnak az élő hallal otthon bajlódni, csupa pikkely, csupa nyálka minden – részletezte Balla József.
A halnevelő telephez tartozó üzemben nem csak darabolják, filézik a halakat, de előállítanak füstölt halat, halkolbászt, halhurkát, s a karácsonyi menü sokaknál elengedhetetlen része, halászlé is készül itt.
– Mi az alaplevet pontyból, szürkeharcsából és kárászból készítjük, ezért nagyon markáns íze lesz a halászlének. Vagy csak léként ajánljuk és otthon mindenki hozzáteheti a halszeleteket, vagy hallal, haltejjel és ikrával együtt kínáljuk – árulta el a klasszikus ünnepi menü e fogásának összetevőit Balla József. A szakember azt is hozzátette: a felmérések szerint napjainkban hazánkban nem gyakorta és nem jelentős mennyiségű hal kerül az asztalra, de érdemes lenne többször fogyasztani, hiszen fontos része az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozásnak – nem csak karácsonykor, s minél fiatalabb kortól.
– Egyrészt sok szülő azért nem ad szívesen a gyermekének halat, mert fél a szálkától. Másrészt az alacsony halfogyasztás, ami Magyarországon jellemző, részben tradicionális okokra vezethető vissza, részben a kínálat hiányára. De ezt csak úgy lehet megváltoztatni, ha kineveljük a jövő fogyasztóit, ők pedig a gyerekek. Ha megszeretik a halat, akkor később, felnőttként is fogyasztani fogják, és egy egészségesebb nemzedéket tudunk felnevelni.