Hévízen idén is hatalmas farsangi forgataggal idézik fel a vidám ünnepkörhöz kapcsolódó néphagyományokat, a középkori maskarás felvonulást, a rönkhúzást és a télűző kiszebáb égetést. A termelői piac szervezésében idén is megrendezik a hagyományos falusi disznóvágást.
Természetesen fánkban sem lesz hiány a zalai üdülővárosban, és nem csak szalagos, de csöröge és ekler, valamint képviselő fánk is szerepel majd a kínálatban. A farsang fő attrakciója a középkori maskarás felvonulás lesz.
– A középkori ruhákba öltözéssel szerettünk volna egy látványos, nagyobb tömeget megmozgató farsangi eseményt szervezni Hévízen. A környéken több maskarás felvonulás és karnevál van, ahol bárminek beöltözhetünk. Nálunk tematikus, adott korhoz köthető jelmezekben vonulunk fel – mondta Hermann Katalin, a Gróf I. Festetics György Művelődési Központ igazgatója.
– A város intézményei, szállodái, civil szervezetei részére biztosítunk jelmezeket a középkori felvonuláshoz. A rendezvény az előző évben nagyon sikerese volt, a turisztikai látványossága mellett hatalmas a közösségépítő ereje is.
– Szeretnek az emberek jelmezt ölteni, más alakok bőrébe bújni?
– Sokan az álarcok miatt kedvelik a farsangi időszakot, jó néha elbújni, egy másik arc mögé rejtőzni, vagy egy másik szerepet kipróbálni, ha csak néhány órára is. Az emberek egy kis része idegenkedik a beöltözéstől, de amint magára ölti valaki a jelmezt, azonnal jól érzi magát, és átérzi a választott szerepet. A középkori farsangi felvonulást rönkhúzással, bolond lagzival színesítjük.
– Mit jelent a bolond lakodalom?
– Az eredeti hagyomány szerint túlkoros házasulandókat választottak ki a bolond lagzi főszerepeire. Menyasszonynak és vőlegénynek felöltöztetve ültek fel egy rönkre vagy gerendára, és húzták végig őket a településen. A farsang a lakodalmak időszak volt, ezzel a bolond lagzival a vénlányokat és legényeket csúfolták ki, illetve szólították fel arra, hogy ideje párt választani, házasságot kötniük. A menetet a falubeleik kísérték, ők szintén beöltöztek, volt koszorúslány, vőfély, de még pap is, aki összeadta a párt.
Mi két fiatalt ültetünk fel egy kordéhúzta gerendára, és vonulunk fel velük a városon zenészek, gólyalábasok és a farsangi felvonulók kíséretében. A mulatság végén télűző kiszebábut is égetünk, jelezve, hogy jöhet a tavasz.
– A helyieken kívül a turisták is beöltöznek ilyenkor?
– Ők a farsangi felvonuláson inkább a nézősereget alkotják, a Boldog Békeidők Hévíze majálison viszont több visszatérő vendégünk van, aki beöltözik, hogy velünk vonulhasson fel a városon.
A farsangi felvonulás részletes programja az alábbi linkre kattintva érhető el.
Készítette: Mihály Szilvia