
Ebben a cikkben összegyűjtöttünk neked 5 trükköt, amit könnyen beilleszthetsz az életedbe, hogy jobban érezd magad.
1. Egyél lassabban
Tudjuk, a mai világban nehéz lelassulni. Munka, család, gyerekek, sorban állás a postán, és már csönget is a futár. De ha mindig kapkodva, gyorsan eszünk, azzal nemcsak az étel ízét nem élvezzük, de az emésztésünknek is keresztbe teszünk.
A rágás az emésztés első lépése. A nyálban enzimek vannak, amelyek előemésztik a szénhidrátokat – ha ezt kihagyjuk, a gyomrunknak kell elvégeznie a pluszmunkát, amitől könnyen puffadás, gyomorfájás vagy nehéz érzés alakulhat ki.
Tipp a gyakorlatban:
- Tegydd le minden falat között a villát!
- Próbálj meg 20-30-szor megrágni minden falatot – ez elsőre soknak tűnhet, de hamar rá lehet érezni.
- Ha lehet, étkezz nyugodt környezetben, ne a képernyő előtt, bármennyire is nehéz.
2. Fogyassz almaecetet
Biztos hallottad már, hogy az almaecet egészséges, de kevesen tudják, hogy milyen fantasztikusan támogatja az emésztést. Ez a régi házi praktika nem véletlenül örvend töretlen népszerűségnek.
Az almaecet természetes savtartalma segíthet a gyomorsavszint optimalizálásában. Ellentétben a közhiedelemmel, sok esetben a puffadás és a gyomorégés nem a túl sok, hanem a túl kevés gyomorsav miatt alakul ki.
Ha többet olvasnál a témában, akkor olvasd el a Naturecan almaecet hatása témában írt cikkét!
3. Mozogj
A testmozgás nemcsak az izmoknak, de az emésztésnek is jót tesz. A fizikai aktivitás serkenti a bélmozgást, elősegíti az anyagcserét, és segít megelőzni a székrekedést. És most nem kell maratonra gondolni – már napi 30 perc séta is sokat számít!
Ráadásul a mozgás a stresszt is csökkenti – és itt jön a csavar: a stressz az egyik legnagyobb ellensége az egészséges emésztésnek. Az idegrendszer és az emésztőrendszer szoros kapcsolatban állnak, így a feszültség könnyen megjelenhet hasmenés, puffadás vagy akár fájdalom formájában is.
Tipp a gyakorlatban:
- Minden nap sétálj legalább 30 percet – lehetőleg étkezés után!
- Próbáld ki a jógát vagy a pilatest – ezek nemcsak megmozgatnak, de nyugtatják is az idegrendszert.
- Ha ülőmunkát végzel, óránként állj fel 5 percre mozogni, nyújtózni.
4. Figyelj oda a probiotikumokra
A bélrendszerünkben több milliárd baktérium él – és ez egyáltalán nem rossz dolog! Sőt, ezek a mikroorganizmusok kulcsfontosságúak az egészséges emésztéshez, az immunrendszer működéséhez és még a hangulatunkhoz is. (Igen, a bél-agy kapcsolat tényleg létezik!)
A probléma ott kezdődik, ha a bélflóra egyensúlya felborul – például antibiotikumok, stressz, rossz étrend vagy kevés rost hatására. Ilyenkor elszaporodhatnak a „rossz” baktériumok, ami emésztési zavarokhoz, puffadáshoz vagy akár ételintoleranciához is vezethet.
Tipp a gyakorlatban:
- Fogyassz fermentált élelmiszereket: joghurt, kefir, savanyú káposzta, kimchi, kombucha.
- Ha komolyabb emésztési problémáid vannak, érdemes lehet probiotikum-kúrát tartani – kérd ki szakember tanácsát!
- Ne feledkezz meg a prebiotikumokról sem (rostban gazdag ételek, pl. hagyma, fokhagyma, banán) – ezek táplálják a jó baktériumokat.
5. Igyál sok vizet
A víz az élet alapja – ezt már az iskolában is megtanultuk. De azt tudtad, hogy a megfelelő vízfogyasztás az emésztésre is hatalmas befolyással van?
A víz segíti az ételek lebontását, a tápanyagok felszívódását és a salakanyagok kiürítését is. Ha nem iszunk eleget, az emésztés lelassul, a széklet keményebbé válik, és székrekedés alakulhat ki.
(x)