
Az idei év azonban különleges kihívások elé állítja a munkáltatókat, hiszen július 1-jétől megváltoznak az egyszerűsített foglalkoztatás (EFO) szabályai. Ugyan most még van idő felkészülni, ám fontos, hogy ezt minél előbb meglépjék az érintett vállalkozások.
120 napos limit és drágább közteher – Kihívások a nyári foglalkoztatásban
A legfontosabb változás, ami a nyári munkákat érinti, az a 120 napos éves korlátozás bevezetése. Ez azt jelenti, hogy egy munkavállaló egy naptári évben összesen maximum 120 napot tölthet EFO-ban, függetlenül attól, hogy ezt hány munkáltatónál teszi.
Tehát ha valaki már ledolgozta a 120 napját mondjuk Budapesten az év első felében, akkor a Balaton-parti főszezonban már nem lesz alkalmazható egyszerűsített foglalkoztatás keretében.
Ez a szabály megnehezíti a szezonális munkaerő toborzását és megtartását, hiszen most már nem elég önmagában azt figyelni, hogy az adott cégnél mennyi időt dolgozott valaki. Ráadásul ez a korlát a gyakorlatban jóval kevesebb is lehet, ha valaki már máshol “elhasználta” a napjait.
A másik fontos tényező a közterhek emelkedése. Bár a vendéglátásban és a turizmusban dolgozó alkalmi munkavállalóknál “csak” napi 2200 Ft-ra nőtt a fizetendő összeg, ez is jelentős költségnövekedést jelent a tavalyi évhez képest.
A diákmunka előnyei – rugalmasság kedvező feltételekkel
Az egyszerűsített foglalkoztatás drágulása és a 120 napos korlátozás miatt érdemes lehet máshol is körülnézni, ha nyári kisegítőket keres az ember. Az egyik legjobb alternatíva, különösen a Balaton környékén, az iskolaszövetkezeteken keresztüli diákmunka lehet.
A nappali tagozatos, 25 év alatti diákok foglalkoztatása kedvező adózási feltételekkel jár, ráadásul a szövetkezet csak a ténylegesen ledolgozott órák után számlázza ki a munkadíjat és a szolgáltatási díjat. Nincs tehát napi fix költség, mint az EFO esetében, és a diákokra nem vonatkozik a 120 napos korlát sem.
Ráadásul a szövetkezetek az adminisztráció nagy részét is átveszik. A diákok toborzását, kiválasztását és nyilvántartását a szövetkezet munkatársai végzik, ahogy a jelenléti ívek vezetését és a bérszámfejtést is. A cégeknek így sokkal kevesebb papírmunkával és szervezéssel kell bajlódniuk, ami pont a szezon kellős közepén óriási könnyebbséget jelent.
Miért a szövetkezet a legjobb megoldás? – Nyugdíjasok, kisgyermekesek bevonása
Bár a balatoni vendéglátás és turizmus szempontjából a diákmunka tűnik a legkézenfekvőbb megoldásnak, azért érdemes lehet más szövetkezeti formákat is számba venni. Például a tapasztalt, megbízható nyugdíjasok rugalmas munkavégzésükkel és stabilitásukkal értékes munkaerőt jelenthetnek a főszezonban és azon kívül is.
A kisgyermekes szülők foglalkoztatása pedig az elő- és utószezonban lehet vonzó, amikor már nincs akkora hajtás, és a részmunkaidős pozíciók is könnyebben kialakíthatók. Érdemes tehát a szövetkezetekkel közösen feltérképezni, hogy melyik foglalkoztatási forma mikor és milyen területen lehet a leghatékonyabb megoldás.
Kezdd meg időben a felkészülést!
A nyári szezon sikere sok esetben azon múlik, sikerül-e időben megtalálni a megfelelő munkaerőt. Ebben az évben azonban különösen igaz, hogy aki kimarad, az lemarad: már most el kell kezdeni az alternatívák feltérképezését és a fejlesztéseket, hogy gördülékenyen menjen a nyári munka a megváltozott feltételek mellett is.
Szerencsére nem kell egyedül megbirkózni ezzel a feladattal. A Viapan Group közel 40 éves tapasztalattal rendelkezik a szövetkezeti foglalkoztatás területén, és személyre szabott javaslatokkal segít az ideális modell kialakításában. Országos irodahálózatuk révén a teljes Balaton-régiót lefedik, bárhol is legyen a vállalkozásod.
Ne feledd: most még van idő tervezni és lépni, hogy felkészülten vágj neki a nyári szezonnak! Ha nem akarsz lemaradni, vedd fel mihamarabb a kapcsolatot a Viapan szakértőivel!
(x)