Bár voltunk már badacsonyi szüreten, a felvonulókkal eddig még nem sétáltunk át Badacsonytomajról Badacsonyig a 71-es úton. Sőt, a 71-es úton sem sétálgattunk még. A vasárnapi felvonulás idején autóval nem lehetett ezen a szakaszon közlekedni, mert lovasok, lovasszekerek, traktorok és néptáncosok, na meg seregnyi néző foglalta el a főutat.
Hány liter bor fér egy szekérre?
De ne szaladjunk ennyire előre, a felvonulókkal már indulás előtt találkoztunk, utolsó simítások a ruhákon, még egy hajtű a kontyba, na és az elmaradhatatlan boros ballonok a szekerekre.
– Ez mind elfogy majd? – tettem fel a naiv kérdést, meglátva az induló készleteket.
– Az eddigi években is 120-150 liter bort osztottunk szét a nézők között – mondta Tiszta Zsolt, Nemesgulács alpolgármestere.
– Az asszonyok pogácsát és sajtos rudat sütöttek, kell a borkorcsolya is a vendégeknek.
Gyors fejszámolás után még mindig hitetlenkedve gondolunk bele, hogy nagyjából 2 ezer liter bort megisznak majd a nézők. De mondom, még nem mentünk végig soha a szüreti menettel.
A szüreti szőlőharang megáldását és az első produkciókat még a szokásos, jól bevált helyszínről, a bazalttemplom előtti térről néztük meg.
Mazsorettekkel, dobosokkal és lovasokkal indult a menet, és már az első percekben kaptunk a nyakunkba egy kis őszi tisztító permetezést is, szappanos víz formájában. Nem gondoltuk, hogy ennél sokkal vizesebbek is leszünk majd.
Ha nem sül el a fegyver….
Hamarosan megérkeztek a kőszegi várvédők is, a video tizedik másodpercénél már világos volt, miért mondták a rendezők, hogy a kordonon belül ne nagyon mászkáljunk. A lovak nem igazán szeretik a puska hangját, és az sem érdekli őket hátrálás közben, hogy valaki ott guggol mögöttük…. De bravúrosan sikerült a felvétel.
A fegyver nem mindig sül el, még egy daliás katonával is előfordul, hogy csődöt mond, még az is lehet, hogy nem csak a csatában, hanem az ágyban is, hallgasd meg a vicces beszólásokat és a nézői kommenteket:
De egy igazi férfi nem adja fel, nézd, így töltik csőre a fegyverüket:
A zászlódobálók Győrből érkeztek a felvonulásra, hihetetlen pontossággal forgatják, dobálják a zászlókat.
Néhány órával később én is kipróbálhattam, milyen egy ólomsúllyal nehezített díszes zászlót pörgetni, feldobni. A négy-öt kilogrammos zászlókat már egyenesen tartani sem könnyű, a légies, könnyednek tűnő mozdulatokban kitartó gyakorlás van.
Cukiság a köbön
A gólyalábasok produkciója önmagában is garantált siker, de ha a lábuk alatt masírozik egy ovis csoport, ki van maxolva a cukiságfaktor is. A kicsik a körtánc során óvatosan kerülgetik a lovak végtermékét, erre egész úton figyelni kellett.
A Tördemic Néptáncegyüttessel felléptek a legapróbb táncosok is, Szabó Csaba vezetésével mutatták be műsorukat.
Belevetjük magunkat a forgatagba
A néptáncosok után mi is elindultunk Badacsony felé, észre sem vettük, mikor került a kezünkbe borospohár, de három percenként akarja teletölteni valaki, és a köszönöm, nem kérek válasz itt nem opció.
Rájövünk, ha szőlőfürt vagy pogácsa van a kezünkben, akkor megnyugodnak a felvonulók, hogy jól vendégül vagyunk látva, és akkor nem kerülgetnek pálinkával vagy borral. A nemesgulácsi hagyományőrzők mellett sem haladhatunk el soha anélkül, hogy valamivel ne kínálnának meg bennünket a többi nézővel együtt. Tényleg egész éjjel pogácsát sütöttek, az biztos.
Már azt is látjuk, hogy ürülnek a boros ballonok, egyre oldottabb a hangulat, a 71-es úton már vegyülnek a fellépők. A gólyalábas ölében egy néptáncos gyerek, a várvitéz egy kalózzal koccint, a szürke csuhát viselő szerzetesek pedig belevetik magukat az udvarlásba. Is. A lovas legények egyre nagyobb jókedvvel kurjangatnak a lányok után, szőrén ülik meg a lovat, nem finomkodnak a szavakkal sem.
Egy-egy rövid pihenő után újra sorba állnak a felvonulók, dobszóra haladunk tovább, már nem is számoljuk, hányszor szaladunk a menet élére, majd vissza.
Az út egyik oldalán a Balaton, felettünk magasodik a Badacsony, a hátunk mögött az Örsi-hegy lankái, néha egy szirénázó motoros rendőr vagy egy hangosan zakatoló vonat pezsdíti fel az amúgy sem lankadt hangulatot.
Senki sem marad szárazon
A Fröccsplatóról nem is szóltunk még, pedig ők a menet egyik legszínesebb csapata. A jó fröccshöz nem csak badacsonyi bor, hanem szóda is kell, és abból nincs hiány. Nem csak a poharakba kerül, a kalózcsapatnak beöltözött szódások lesből is támadnak, nem csak a traktor platójáról lövik a vízsugarakat. Mindegy, hogy kamerázol, teljes sminkben sétálsz vagy csak elmélyülten ballagsz, egyszer csak a nyakadba zúdul egy adag szódavíz, nincs menekvés.
A szóda mellé bor is jár, a kalózok is igazán vendégszeretők, ha nem szeretnél velük maradni, akkor egy hatalmas szablyával vagy puskával kényszerítik ki akaratukat.
Ha valakit leöntenek egy adag vörösborral, tisztító szolgálatként is működnek, közelről a blúzra nyomott két liternyi szénsavas víz a legmakacsabb foltot is kiveszi.
Már semmi sem szürreális, egy horgászcsónak a 71-es úton ugyanolyan természetes, mint a kalózlánnyal flörtölő szürkebarát.
Már senki sem szomjas
Lassan beérünk Badacsonyba, a buli is a tetőfokára hág, sem a nézők, sem a vonulók nem szomjasak, egyre kevesebb videofelvételt készítünk, ki tudja már követni, ki kivel érkezett és most éppen kit ölelget a kavalkádban. Egy biztos, a menetben haladó menyasszony és vőlegény még együtt van.
A Badacsony mólója mellett várakozó tömeg biztosan kitikkadva várta a felvonulókat, mi is beálltunk a sorba, és integetve tettük meg az utolsó métereket.
Nézd meg képeinket is, keresd meg magadat vagy ismerőseidet: