Szücs Ildikó | 2020.07.07. 09:00
A Balatonnál boldogabbak vagyunk - mondja a tudomány
Ha sokat vagyunk vízben, víz alatt vagy csak a víz közelében, az nem csak egészségesebbé, de boldogabbá és kiegyensúlyozottabbá is tesz minket. És ez nem amolyan lelki-spiri humbug, hanem kőkemény biológia.

Az úgynevezett Kék Elme kifejezés egy amerikai tengerbiológustól származik. Wallace J. Nichols Blue Mind című könyvében részletesen kifejti kutatásainak nem is olyan meglepő eredményét.

Az amerikai tudós szerint ez a Kék Elme egyfajta állapot, amit létrehozhatunk magunkban, illetve tulajdonképpen csak elő kell hívnunk a tudatalattinkból. A víz látványa nem csak szimplán azért nyugtat meg, mert szép, hanem olyan biológiai folyamatokat is elindít az ember szervezetében, amitől létrejön a nyugalom és a boldogság állapota.

  • Vagyis ha vizet látunk, az agyban a boldogságérzetért felelős dopamin, oxitocin és szerotonin felszabadul, miközben a stresszért felelős kortizol hormon szintje lecsökken.
  • Kutatások igazolják azt is, hogy az agy minden más színnél jobban kedveli a kék színt, a víz pedig megnöveli a koncentrációnk képességét. Azt tudjuk, hogy az emberi test 60-70 százaléka víz, és az agyunk az összes testünkben lévő víz 75 százalékát tartalmazza. A vízre adott biológiai reakciónk tehát mélyről jövő, emberi és természetes – ahogy Nichols mondja: a víz közelében egyszerűen tudjuk, hogy a megfelelő helyen vagyunk. Mintha hazaérkeznénk.

A Balaton ezer arca; hol zöldes … (Fotó: Szücs Ildikó)

Mint kaliforniai, a jóképű tengerbiológus elsősorban az óceán rajongója, de például egy német kutatás azt is kimutatta, hogy az ember alkotta vizes helyek, mint például egy szökőkút, mesterséges medence egy parkban vagy egy kis csatorna szintén olyan gyógyító hatással van az ember viharverte idegrendszerére, hogy helyreállítja agyunkban a szétzilált hormonokat.

Egy Új-Zélandi vizsgálat pedig arra mutatott rá, hogy azoknak az embereknek, akik olyan helyen élnek, ahol részesülnek a víz látványában – akár távolból is –, sokkal alacsonyabb a stresszhormon szintje, és ezt nem befolyásolja a jövedelmük nagysága. Vagyis nem mítosz a fürdőkádban való lazulás, a wellness fürdőben való ázolgás és bizony a Balaton közelében létezés sem.

…hol szürkés (Fotó: Szücs Ildikó)

Figyeljük meg azokat, akiknek bizonyos mértékig víziszonyuk van, mert mondjuk nem tudnak úszni. Még az emberek ily’ csoportja is szívesen üldögél egy folyó- vagy tóparton, és képes gyönyörködni a nagy kékségben, türkiz-zöldes csodában, még ha nem is akarja meghódítani azt. Miért? Némely kutatók olyan elméletekkel magyarázzák, hogy sok város vízpartra épült, ezért vonzza a víz az embereket. Pszichológusok között van, aki azzal magyarázza vízszeretetünket, hogy a gyermekkori nyaralásaink gyakran víz közelben kaptak helyet, és az emlékek ebbe a biztonságos állapotba repítenek bennünket.

Wallace és más tudósok magyarázata arra utal, hogy a víz iránti kötődésünk sokkal ősibb érzésnek a kifejeződése: „Az élet a vízből alakult ki és szüksége van a vízre. Gyakorlatilag vízből vagyunk. Talán még mindig él bennünk a program, ahogy az állatokban is, hogy akkor érezzük biztonságban és a gyökereinkben otthon magunkat, amikor a természetben vagyunk.”

…vagy szikrázó türkiz (Fotó: Szücs Ildikó)

Amikor vizet látunk, bekapcsol az agyunk álmodozó, kreatív része, ami pont az ellentéte a mindennapoknak, amiről a könyv szerzője azt mondja: jelenlegi állapotunk egyfajta monoton fuldoklás. Ebben az állapotban csak sodródunk, és ebben a sodródásban az agyunk olyan alapjáraton működik, amely aránytalan mennyiségű glükózt és oxigént használ fel ehhez a művelethez, aminek semmi célja nincsen, amíg nem adunk valamit, amire fókuszálhat. A víz az egyik ilyen pozitív, fókuszálható elem, amelyből gyakorlatilag az élet kifejlődött.

A kutatások természetesen nem állnak meg itt, de további tudományos bizonyítékok nélkül is tudhatjuk: a víz közelsége jótékony hatású, és nem csak meginni jó. Tehát a Balaton közelében lenni is jó. Nem véletlen a számos vízisport, lehetőség, móka és kacagás, amit a tó és környéke ígér számunkra.

Még a Feng Shui – az ősi kínai hagyomány, amely ember és környezete közti harmóniát hivatott megteremteni – mesterei is azt mondják: a legideálisabb, ha a házad mögött domb vagy hegy húzódik, mert védelmet nyújt. Előtte pedig víz van, mert az engedi be a pozitív energiát. Kell ennél tökéletesebb ok egy tóparti pihenéshez vagy egy állandó kis lakhoz?

… vagy éppen kék (Fotó: Szücs Ildikó)

„Bármit veszítünk is el, legyen az akár a Te, akár az Én,
mindig önmagunkat halásszuk ki a tengerből.”
(E.E. Cummings)

Megosztom

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink

A LikeBalaton kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva