– Eredetileg matematikatanár. Az emberek többsége nem éppen sílécen, vagy szörfdeszkán képzel el egy reálost…
– Felső tagozat végén jártunk, amikor új testnevelőtanárt kaptunk, aki nagy hatással volt rám – felelte Károly Attila. – Én is testnevelő akartam lenni, biológia szakpárral, ahogy ő. A középiskolában kiderült: a biológia rengeteg adatot tartalmazó tudomány, így inkább a matematika felé fordultam. Már gyerekként több sportágért rajongtam. Máig emlékszem arra a pillanatra, amikor először léptem hóba, totyogó gyermekként. Emlékszem a hideg levegő, és a hó illatára, annyira megfogott az élmény! Nagyon szerettem volna síelni, ami sajnos családi okok miatt pár évig váratott magára. A nyarakat a Balatonnál töltöttem, ahol a száguldó windszörfösöket látva egyszerűen bizsergett mindenem! Szerencsémre a nagybácsim komolyan vette ez irányú érdeklődésemet, és befizetett egy szörfiskolába, ahová később felvettek szörfoktatónak is. A főiskolai évek alatt megtanultam síelni, és sikerült az első szörffelszerelést is megvásárolnom!
– Most már saját szörfiskolát vezet Balatonfenyvesen. Mások azért dolgoznak, hogy megkeressék a pénzt a hobbira. Önnél ez megfordult.
– Volt egy évfolyamtársam, aki az államvizsga után nem ment el tanítani, hanem az addig kialakult kapcsolatai révén inkább bejárta a világot. Mindig azt mondta, nem tudná egy tornateremben leélni az életét… Ezen én is elgondolkoztam. Úgy döntöttem, hogy én is kilépek a teremből, és a szabadtéri oktatást választom! 1994 őszén megalapítottuk a saját vízisport-iskolánkat, ami az idén 23 éve működik. Azóta oda járok „dolgozni”. Tanárként sok élményt nyújt, teljesen kezdő tanulókat megtanítani szörfözni, vitorlázni, kite-ozni. Tanításom harmadik évében a sízés is száz százalékban valósággá vált! Egy nemzetközi síoktatói képzést követően 20 telet töltöttem Ausztriában varázslatos környezetben, nagyon sok hóban, oktatóként!
– Nem ragadt le a víznél és a hónál: a repülésbe is belekóstolt már.
– Gyerekkoromban a házunk fölött fordultak a taszári vadászgépek – tette hozzá Károly Attila. – Sokszor álmodtam, hogy én is repülök. A síoktatás kapcsán kerültem közel a siklóernyőzéshez, amit itthon hegyek hiányában hátimotorral is űzök, és a motoros sárkány vezetését is elsajátítottam már. Amikor egy szörfös ismerősöm az elsők között kezdett el kiteszörfözni a Balatonon, a felszerelését kipróbálva nem volt kérdés, hogy ez a sport is kell nekem! Ez az akkor teljesen új sportág a siklóernyőzés és a szörfözés ötvözete. Úgy húsz perc után el is tudtam indulni vele.
– Újra beleszeretett valamibe.
– Igen, ami azóta is tart! Sajnos akkoriban még nem igazán lehetett itthon felszerelésekhez jutni, ezért úgy döntöttem, hogy készítek magamnak egy ilyen sárkányt. Az első ernyők otthon, a konyhaasztalon szabódtak. Az első számítógépesen tervezett kite 2003-ban, egy szárazföldi ernyő volt, és azt követte a vízen is használható kitevonal. Azóta nagyon sok fejlesztési munkán vagyok túl, rengeteget tanultam. Jelenleg két évente jelenünk meg újabb modellel a piacon. A balatoni szél minősége nagyon jó a teszteléshez, csak sajnos ritkán fúj megfelelő erősséggel.
– A Balatonnál akkor a kite-osok az ön ernyőit is használják. A matematikának valamilyen szempontból hasznát veszi a tervezésben?
– Inkább úgy fogalmaznék, hogy az összes eddigi ismeretemet ötvözöm e téren – válaszolta Károly Attila. – A vitorla tervezési, beállítási része érdekel leginkább. Ebben segítség a papírsárkányok terén gyermekkoromban szerzett tapasztalat is. A könyvtárból anno annyiszor kölcsönöztem ki a papírsárkány-építésről szóló könyvet, hogy a végén azt mondták, vegyek magamnak, ha ennyire kell! Készítettem doboz-, delta-, és egyszerű papírsárkányt is… Akkoriban a legegyszerűbben beszerezhető alapanyag a PVC-asztalterítő volt. Sok tulipános sárkány készült! Több gyerektársam is rendelt. Volt, amelyiknek 100 méter hosszú farkat kellett csinálnom, mert úgy kérték. Lehetett választani különböző mintával. Esetenként a harmadik emeleti erkélyünkről teszteltem őket egy horgászbot segítségével…
– A gyermekkori sárkánygyártást kite-ernyő üzemre cserélte felnőttként…
– Sok ernyő készült az évek alatt, és folyamatosan fejlesztjük a termékeinket, amelyeket már csaknem 20 országban lehet megvásárolni! A céltól, hogy a KITECH világmárka legyen, már nem állunk messze!
Forrás: sonline.hu