Szücs Ildikó | 2020.05.10. 08:00
Átverte a madarászokat is a balatoni hibrid sirály
Egy szerecsensirály és egy dankasirály nászából 2016-ban különleges fióka kelt ki a Kis-Balatonon. Csak később derült ki, hogy ritka hibridről van szó, aki bár magyar származású, elindult világot látni és új élőhelyet választott magának.

Az Európát járó keverék példányról a Balaton-felvidéki Nemzeti Park honlapján lehet olvasni. Szerettünk volna többet tudni a madárról, ezért megkérdeztük a Természetmegőrzési Osztály zoológiai-ökológiai szakreferensét, Szinai Pétert.

Mikor fedezték fel ezt a hibrid sirályt?
A szlovén kollégák figyeltek fel rá. Ptuj nevű város mellett van egy víztározó, ahol mesterséges szigeteket alakítottak ki sirályköltésre. Az ottani kollégáknak jól kiépített megfigyelőállásaik vannak, és ők adtak hírt a madárról. Ez a példány a Kis–Balatonon kelt, én gyűrűztem meg színes gyűrűvel, ami távcsővel könnyen beazonosítható. Eddig kétszer olvasták le Franciaországban, egyszer pedig egy Madrid meletti szeméttelepen. Itt télen látták, és utána nem a kelési helyére tért vissza, hanem a szlovéniai telepre.

A madár ezen a télen Madrid (Spanyolország) közelében. A jobb oldali, nagyobb termetű a hibrid, a bal oldalon dankasirály látható. (Kép forrása: BFNP/Fotó: David Fernández)

 

Amikor gyűrűzte, akkor már lehetett tudni, hogy hibrid?
— Nem, a fióka a szerecsensirály tollazatára utaló jegyeket viselt, így fel sem merült, hogy nem az. Érdekes, hogy az első évben a francia kollegák még szerecsennek olvasták le, majd a spanyolok már egy másik tollruhában dankasirályként azonosították. Végül a szlovén szakértők fejtették meg, hogy ez egy hibrid példány.

Ez mennyire ritka?
— Annyira, hogy ez volt az első magyarországi kelésű danka-szerencsen hibrid sirály. Azt tudni kell, hogy ebből a két fajból már sok tízezret gyűrűztek hazánkban, lehet, hogy ez a szám megközelíti a százezret is, tehát elég nagy számból volt ez az első ilyen példány. Vagyis viszonylag ritka, nálunk eddig ilyen nem volt. Külföldi leírásokban szerepelt már, de csak egyszer-kétszer fordult elő, tehát valóban nem egy gyakori eset.

Szerecsensirály (Fotó: Wikipédia/Michael Wal)

Mi alapján lehet felismerni, hogy hibridről van szó?
— Mind a kettőnek a jegyeit hozza. Felnőtt tollruhában jobban hasonlít a dankához, de fiókaként inkább szerecsensirálynak gondoltuk.

Mi a különbség a két faj között?
— A szerecsensirálynak korall piros a csőre, a sapkája fekete és a nyakáig lehúzódik, a szárnya vége pedig fehér. A dankának viszont barnás-piros a csőre, a sapkája barna és nem húzódik le a nyakára, a szárnya végében pedig mindig van fekete toll.

Azt lehet-e tudni, hogy ez a madár nőstény vagy hím?
— Nem lehet megmondani, mert nincs különbség a két nem között.

Danka sirály (Fotó: Pixabay)

Mi a helyzet a párválasztással? Meg lehet jósolni, hogy melyik fajtából választana párt?
— A hibrideknél egyáltalán nem biztos, hogy szaporodóképesek, sőt, nagy valószínűséggel nem azok. A legutóbbi genetikai kutatások alapján a danka és a szerecsen sirályok génjei viszonylag nagy eltérést mutattak, és külön nemzetségbe is sorolták őket. Ha mégis szaporodna, az ki fog derülni, mert a szlovén kollégák figyelemmel kísérik.

Nem is térne haza Magyarországra?
— Nem. Ennél a fajnál előfordul, hogy áttelepülnek. Télen látták a tengerpartokon, most tért vissza a kontinens belsejébe, mert most lett vagy lenne ivarérett. De a kollégák mindig hírt adnak róla.

Mennyi ideig élnek a hibrid példányok?
— A sirályok viszonylag hosszú élettartamú madarak, legalább 20 évig élnek, de inkább a 30 évet közelítik meg. Nagy valószínűséggel a hibrid is él ennyi ideig.

(Fotó: Pixabay)

Nyitókép: Pixabay

Megosztom

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink

A LikeBalaton kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva