„Óvatosan vezess” – minden sofőr hallotta már valamelyik rokonától, ismerősétől ezt a figyelmeztetést. Különösen télen, amikor a havas, csúszós utakon még a legjobb autó irányítása felett is el lehet veszteni az uralmat. Városban a téli gumi általában megfelelő védelmet nyújt, de hegyvidéken és minden olyan helyen, ahol ritkábban takarítják az utat, érdemes hóláncot is használni. A beszerzést lehet az internetről intézni, kis kereséssel könnyen megtalálhatjuk a nekünk megfelelő méretet, árat és márkát.
- A jó hólánc segíti a havas terepen haladást, és nem engedi oldalra csúszni az autót.
- Mindig a gépkocsin levő gumi méretének megfelelően válasszunk, és lehetőleg olyat, amelynek szemei trapéz alakot alkotnak, így mindig jut lánc a talaj és a kerék közé.
- A hóláncos autók megengedett maximális sebessége 50 km/h, de a biztonságos közlekedés érdekében tartsunk ennél alacsonyabb, 30 km/h körüli tempót.
- Havas terepről leérve azonnal vegyük le a láncot, mivel aszfalton már kis távolságot megtéve is könnyen elszakadhat.
- Magyarországon csak a táblával jelzett utakon elengedhetetlen a hólánc használata, Ausztriában és Horvátországban azonban kötelező az autóban tartani, hiányában a rendőrök tetemes bírságot szabhatnak ki.
Nehézkes a jeges terep
Hóláncot szinte minden esetben párban árulnak, a doboz tartalmazza a fényképes használati útmutatót is. Ha még sosem próbálkoztunk, érdemes az indulás előtti napokban begyakorolni a lépéseket. A hóláncot mindig a hajtott kerekekre tegyük fel, összkerékmeghajtás esetén mind a négy gumira. Havas terepen könnyű a kerék alá húzni a láncot, jeges úton azonban nem, így ha végeztünk a szereléssel, haladjunk az autóval ötven métert, majd álljunk meg, és feszítsük meg. A kényelmes szereléshez érdemes magunknál tartani kesztyűt és egy régi pokrócot.
Forrás: Síelés (Nemzeti Sport kiadvány)
Illusztrációk: unsplash, pexels, eplényi sípálya