Egy tonna süllő pusztult el augusztus 20-án Mórichelyen, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. halastavában. A hajnali órákra oxigénhiányos állapot alakult ki – jelentette be online oldalán a cég.
Drámai szárazság
Ahogy a likeBalaton.hu beszámolt róla, a drámai szárazság miatt egyre fogy a víz a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. halastavaiban, Balatonföldváron például kényszerhalászatra szorultak, a növendékhalakat pedig nincs hová helyezni. Szári Zsolt vezérigazgató elmondta, az állami cég fennállása óta nem volt ilyen súlyos az helyzet.
Elkésett a csapadék
A legfrissebb beszámoló szerint augusztus 19-én, pénteken délután indult meg az a felhősödés, melynek következtében a vízben élő növényi planktonszervezetek most nem jutnak a fotoszintézishez elegendő fényhez, így oxigéntermelés helyett oxigénfogyasztásra térnek át.
– Éjszaka értelemszerűen szintén nincs oxigéntermelés, így a halak a hajnali kelő nap első sugaraiban bízhatnak, amely újra beindíthatná a fotoszintézist, így növelve a víz oldott-oxigén tartalmát. Azonban augusztus 20-án hajnalban is zárt felhőzetre ébredtünk, és
dacára a beüzemelt vízforgató berendezéseknek, az oxigénhiányra leginkább érzékeny süllő döglésnek indult.
A hétvégén lehulló jelentősebb csapadék megoldotta a helyzetet, de mindez sajnos egy napot késett – olvasható a balatonihal.hu oldalon.
Mint írták,
a kollégák két napon át szedték a tetemeket, melyek tömege 1 tonna fölé tehető. A kár közel ötmillió forint.
A halakat balatoni telepítésre szánták volna.
Nyitókép: balatonihal.hu