A cukrászok és szakácsok mellett ma már a konyhai kisegítőkből, takarítókból, és szállodai munkásokból is kevés van a Balatonnál – mondta Szamosi Lóránt, a Siófoki Szakképzési Centrumi főigazgatója. Előadásában felvázolta: a balatoni szakképzés jövőjét az országban egyedülálló, elit szakácsképzésben, egy új séf életpályamodellben látják. A másik kitörési pont a hajózási technikus képzés, amely modern gépészetet és digitális kompetenciákat foglal magában. A teljes balatoni idegenforgalomban 7200-an dolgoznak, de egy-kétezer munkavállaló hiányzik a munkaerőpiacról.
Akár 250 ezer forint bruttó bért is fizethetnek a 25. életévüket be nem töltött fiatal pályakezdőknek. Csiba Ágota, a Kaposvári Szakképzési Centrum főigazgatója a gyakornoki program előnyeit ecsetelte. A pályázat segítségével a vállalkozók finanszírozhatják a bérköltségeket, a járulékokat, sőt anyagköltségeket is. Kilenc hónapon át tart a képzés, és a vállalkozók még ezen túl négy és fél hónapig kötelezettséget vállalnak a gyakornok foglalkoztatására.
2018/19-es tanév a fontos változása, hogy a szakgimnáziumi tanulók is tanulószerződést köthetnek, és élő munkakörnyezetben tölthetik a gyakorlatukat, húzta alá Mayer Judit, a SKIK szakképzési vezetője. Másik változás, hogy 2019 szeptemberétől csak olyan oktató működhet a rendszerben, akinek van gyakorlati oktatói vizsgája, vagy ezt mentesítő mestervizsgával, felsőfokú végzettséggel rendelkezik.