A Nyugat-Balaton térségét, a Keszthelyi-hegységet szokták úgy is emlegetni, hogy „kilátó-nagyhatalom”. Nem véletlen, hiszen rengeteg épített magaslat áll a dombokon. Sőt, szép számmal vannak olyan helyek is, ahol nincs épített kilátó, ám van páratlan panorámát elénk táró hely.
Aki elég edzett, és kitartó, az akár egy túrára is felfűzheti a Keszthelyi-hegység összes kilátóját. A nyolc kilátót magába foglaló út több mint 25 kilométer hosszú, közel 1500 méteres szintemelkedéssel; könnyített szakasza pedig nem egészen 20 kilométeres. A kilátó-túrához túratérképet és útvonalajánlatot ingyenesen lehet kérni a térségi Tourinform-irodákban.
Természetesen egy-egy helyszínre is érdemes ellátogatni. Ezekhez adunk ötleteket, bemutatva néhány kirándulási célpontot – de elsősorban beszéljenek a képek!
Festetics-kilátó és Berzsenyi-kilátó
Ha a gyenesdiási Nagymezőt választanánk kiindulópontnak, két kilátót is elérhetünk.
Az egyik a mindössze 5 perc sétával, egy rövidebb meredek szakasszal megközelíthető Festetics-kilátó (ehhez egyébként két út is vezet), a másik, a körülbelül fél órás meneteléssel, jóval meredekebb terep leküzdésével elérhető Pető-hegyi Berzsenyi-kilátó.
Kitaibel-kilátó
A szomszédos településen, Vonyarcvashegyen a Vas-hegy tetején magasodó Kitaibel-kilátóról is megcsodálhatjuk a vidéket.
Batsányi-kilátó
Balatongyörökön is több kilátó található, ezek közül a Pap-hegy 448 méter magas csúcsán, a Boncsostetőn álló Batsányi-kilátót mutatom.
Szépkilátó
S mint már említettem, több olyan hely is van, amely nem épített kilátó, de rendkívüli panorámát nyújt. Az egyik a balatongyöröki Szépkilátó, melynek neve ebből a szempontból kivétel, hiszen nem áll rajta kilátótorony.
Fénykereszt
A két szomszédos település: Vonyarcvashegy és Gyenesdiás Fénykeresztjét is érdemes felkeresni, ha az elmélyülés mellett szép látványban is gyönyörködnénk.
Mária-szobor
Ugyancsak Gyenesdiáson, a Mária-szobornál is csodás a kilátás- naplementében még különlegesebb.
Kilátó a Kányavári-szigeten
S ha kicsit eltávolodnánk a Nyugat-Balaton térségéből, hegyek és erdők után közelebb a vízhez indulnánk, a Kis-Balatonra is érdemes ellátogatni. Itt ugyan nincsenek nagy magaslatok, de a Kányavári-sziget kilátójából megcsodálhatjuk a vízi élővilágot.
Az indián nyár még sokáig lehetőséget ad arra, hogy bebarangoljuk a térséget. Érdemes megismerni a táj őszi arcát is, s átélni az ősz szépségeit is.