Sokan nem is gondolnák, de a vékony ruha alatt is leéghetnek a gyerekek – állítja az ismert gyermekgyógyász, dr. Bense Tamás.
Napégés
A napszúrással kapcsolatosan van egy téves elképzelésük a szülőknek. Mégpedig, hogy ha rajta van a gyermeken egy vékony kis ruha, egy nagykarimájú kalap, akkor a kicsi nyugodtan napon lehet.
„Ez tévhit!”
– figyelmeztet Bense doktor.
– Így is is leéghet a gyermek, hiszen ezek a vékony textilek is átengedik a nap sugarait. Ezért a ruha alatt is érdemes minél magasabb faktorszámú napvédő szereket használni, és persze a ruhával nem fedett testrészek miatt is. Vannak készítmények, amelyek már újszülötteknél és csecsemőknél is alkalmazhatók, de ajánlott az orvos vagy bőrgyógyász véleményét is kikérni
– javasolja a gyermekgyógyász, és még egy fontos dologról tesz említést.
– Tűző napra ne engedjük ki a gyermeket, ha pedig kijövünk a vízből, érdemes lezuhanyoztatni, szárazra törölni a bőrét és a nedves fürdőruhát szárazra cserélni, mert az árnyékba vonuló gyerek, ha rajta szárad meg a fürdőruha, még nagy melegben is könnyen meghűlhet – emeli ki Bense Tamás a Ripost cikke szerint.
Mit tegyünk, ha leégett a kicsik bőre?
Ha csak egy kis bőrpír van, azt enyhe gyulladáscsökkentő krémmel vagy spray-vel, kötés nélkül, nyitottan kell kezelni. Az ilyen fokú napégések 3-4 nap alatt jelentősen javulnak, 5-6 nap alatt pedig tünetmentesen gyógyulnak.
– Ha felhólyagzott a bőr és a hólyagok kidurrannak, már nyílt sebek keletkeznek. Ilyen esetben feltétlenül forduljunk orvoshoz, mert speciális ellátást igényelnek – figyelmeztet Bense Tamás. – A nem kellően kezelt égési sérülések lassan gyógyulnak, felülfertőződhetnek, heg maradhat utánuk. Hegesedéskor összehúzódnak és előfordulhat, hogy később plasztikai beavatkozás válik szükségessé.
Nyitókép: shutterstock