PR cikk | 2022.03.29. 11:49
Gépi vagy kézi vakolás? – előnyök és hátrányok
Hirdetés - A gépi vakolás korunk építőipari elvárásainak maradéktalanul megfelelő technológiai vívmány. Olyan innováció, ami gyakorlatilag a vakolási folyamat felpörgetéséért felelős negatív következmények nélkül. Tehát a gépi eljárás nyomán a tempós haladás épp úgy borítékolható, mint a minőségi végeredmény. És ez bizony kétségtelenül ellenállhatatlan kombináció!

Hogyan zajlik a vakolás?

A munkafolyamat első lépése a felhordás, amit ebben az esetben a gép végez. Természetesen a felület szakszerű előkészítése nem maradhat el, mint megelőző és gyakorlatilag a minőségi munkavégzést alátámasztó alap. A berendezés a gyárilag már előkevert, kötőanyagot és adalékanyagot egyaránt tartalmazó matériából keveri megállás nélkül a vakolóhabarcsot. Mivel a kötő- és adalékanyagok aránya megegyezik, függetlenül attól, hogy zsákos vagy hordós kiszerelésről beszélünk, így a vakolat minősége mindenhol azonos, hiánytalan. Az élvédők felhelyezése roppantul lényeges momentum. Az előkészületek egyik jelentős állomása ez. És hogy miért fontos? Azért, mert egyrészt a vakolat éleinek egyenessége így borítékolható, másrészt a vakolati sík egyenes kialakítása a bedolgozás folyamatában ilyen módon garantált. Harmadrészt pedig a leütődések elleni védelem is megvalósulhat.

A nyílászárók bebiztosítása is elengedhetetlen lépés, szintén az előkészület egyik fontos feladata. Amennyiben a nyílászárók még nincsenek beépítve, úgy a helyüket fa vezető lécek jelölhetik. Ezek a lemezek könnyen kivehetőek, így aztán ha elérkezik az idő, akkor a nyílászárók beépítése sem jelenthet problémát. A felület közvetlenül a vakolás előtt portalanításon esik át. A gép a vakolóanyagot vízzel elkeverve tökéletes állagúvá alakítja. A munkatömlő a közvetítő csatorna, aminek a segítségével a vakolóanyag a vakolópisztolyhoz beérkezik. A pisztoly levegő hozzájárulásával viszi fel a vakolóanyagot a felületre. A levegőt a vakológépben működő légsűrítő eszköz biztosítja. A rendszer nyomásvezérelt, azaz a pisztolyon elhelyezkedő levegőcsap közbenjárásával állítható meg, vagy indítható el a habarcs felhordása. Száradás után a simítás és a glettelés már gyerekjáték.

Fotó: Freepik

Mibe kerül ez a forradalmian új technológia?

A gépi vakolás árak egyértelműen nem meghatározhatóak. Annyira nevetséges átlag jönne ki, aminek semmi köze a valósághoz. Hiszen nem mindegy, mekkora felületről beszélünk, é az egyéb részletek sem mellékesek. Néhány ajánlat pár tízezer forintból kihozható, míg akadnak bőven milliós tételek is. Úgyhogy az optimális árképzéshez elengedhetetlen a részletek letisztázása, valamint a szakértő tanácsadás kérése. Utóbbihoz úgyis hozzátartozik az árkalkuláció, ami akkor már a reális összeget mutathatja.

Miért jó választás a gépi vakolás?

Elsősorban azért, mert gazdaságos. A hagyományos vakoláshoz képest négyszer gyorsabb, azaz a munkaidő jelentős mértékben lerövidíthető, ezáltal a festés teljes ideje pozitív irányban változhat. Arról nem is beszélve, hogy a gépesített háttér mindenkor fix minőségre képes, azaz nincsenek megingások. Ráadásul az ilyen módon vakolt falfelületen lényegesen kevesebb glettanyag fogy a folytatásban, ami újfent pénztárcabarát fejlemény. Miközben a végeredmény milyensége, összehasonlítva a tradicionális vakolás produktumával sokkalta esztétikusabb. Magyarul a különbségek szabad szemmel is jól láthatóak.

A falazat síkegyenessége ellenben lényeges kitétel, ami bebiztosíthatja a vakolás sikerességét. Mindehhez pedig természetesen alapvető a szakmai felügyelet és a szakértő tudáson alapuló munkavégzés. A profi csapatnak és gépi megoldásoknak hála a megvalósítás pikk-pakk tető alá hozható.

Megosztom

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink

A LikeBalaton kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva