A szakemberek véleménye szerint az idei tél január második felében mutatja meg igazán magát. Ezt erősítette meg Dávid Mihály magánmeteorológus is, aki minden évben elkészíti a teljes évre szóló előrejelzését. Meleg, esős karácsony után a január első hete sem kecsegtetett igazi téli időjárással. Január 10-e után várható hidegebb idő és kisebb havazás is, az igazi telet azonban január végére, február elejére jósolja a magánmeteorológus.
Nincs ember, akit ne érdekelne, hogy milyen lesz az előttünk álló tél, tavasz vagy nyár. A szakemberek szerint idén az átlagosnál valamivel kevesebb lesz az eső, a tél változatosabb lesz, mint tavaly volt, a tavasz március közepén érkezik, a nyár jóval forróbb lesz a múlt évinél, pedig az sem volt hűvös.
A meteorológusok mindig elmondják, hogy felelőtlenség hónapokkal előre kijelenteni, milyen lesz az időjárás egy adott napon. Azonban a hosszú távú előrejelzésre is igény van. Nem véletlen, hogy annyi intézet – az amerikai NASA, a brit, japán és orosz meteorológiai intézetek – mind készít hosszú távú előrejelzéseket.
Van olyan, aki a statisztikákra esküszik, van, aki a különböző hatásokat – például óceánok hőmérséklete, hótakaró mennyisége, ciklonok vonulása stb. – figyeli, és ebből állítja össze a következtetését.
Dávid Mihály magánmeteorológus minden évben elkészíti – régiókra bontva – a teljes évi időjárás-előrejelzését. 2021-ben – az ő számításai szerint – január végén, február elején igazi, vacogós hideg napokra kell számítani. E hét végétől fokozatosan hűl le majd az idő, január végén pedig akár mínusz 10–15 fok is lehet éjszaka. A tavasz már március közepén megérkezik, a hónap vége felé húsz fokos hőmérséklettel.
Április elején a hőmérséklet kicsit visszaesik, majd a hónap közepétől tovább emelkedik. Május elején változékony, majd a hónap végétől nyárias lesz az idő, ami négy hónapig is eltart. A nyári hónapok közül a június kellemesen meleg lesz, de júliusban és augusztusban forró nyári napokra számíthatunk, tele zivatarokkal.
Az utolsó tavaszi fagyra március utolsó napjaiban, az első őszi fagyra pedig november elején kell számítani. Dávid Mihály szerint, megyénkben az évi csapadékösszeg 650 milliméter közelében lehet majd. A rendkívüli időjárást – legyen az télen vagy nyáron – mindig jobban megjegyzi az ember.
Az eddigi leghidegebb tél – mióta jegyzik a hőmérsékleteket – Tolna megyében 1987 januárjában volt, ekkor többször is mínusz huszonhárom fokot mértek, és napközben sem mutatott többet a hőmérő higanyszála mínusz tizenkét foknál.
Hazánkban utoljára 2012-ben volt igazán kemény a tél – de a 2011-es karácsony sem volt fehér –, január második fele, illetve az egész február hónap havas volt, többször közelítette meg a mínusz húsz fokot az éjszakai hideg, majd márciusban hirtelen jött a meleg.
Olvad a sarki jég, ez hazánk időjárására is hatással van
Magyarországon a telek – egy-egy évtől eltekintve – szinte teljesen hómentesek. Ennek a gépjárművezetők örülnek, a gyerekek viszont szomorkodnak. A klímakutatók szerint a hőmérséklet-változás hátterében elsősorban a sarki jégtakaró olvadása áll. Az Északi-sark „lángokban áll”, ahogy egy kutató fogalmazott, természetesen képletesen, ám ez is kifejezi a katasztrófa mértékét.
Sajnos a globális felmelegedés miatt a sarkvidéki jégpáncél az utóbbi öt évben húsz százalékkal csökkent. Mivel a jégtakaró zsugorodik, ezért egyre kisebb mértékben veri vissza a jég a napsugarakat. A fogyatkozó jégtakaró miatt pedig felborult a tengernyomás rendszere is. Ez is az oka annak, hogy egyre szélsőségesebb az időjárás.
Forrás: Teol.hu