Az köztudott, hogy mindig jobb, ha saját wifit vagy a mobilhálózatot használunk – de ha erre nincs lehetőség, akkor sem kell kétségbeesni: a Wired nyomán a Faktor.hu összeszedte, mire érdemes ügyelni.
Kizárólag olyan wifire csatlakozzunk, amit ismerünk
A nyilvános wifiknek az a hátránya, hogy az ember nem tudja biztosan, ki üzemelteti őket, és mennyire biztonságosan. Ha muszáj nyilvános hálózatra csatlakozni, inkább olyat válasszunk, amelyről tudjuk, hogy honnan működtetik: egy kávézó, áruházlánc, közlekedési vállalat vagy üzlet wifije a legjobb választás, mert valószínűleg nem azért hozták létre, hogy ellopják az adatait. Persze azért ilyenkor is érdemes ellenőrizni, hogy biztosan ahhoz a céghez tartozik-e a hálózat, aminek mondja magát.
Csak https-oldalakat böngésszünk
A https egy biztonságos http kapcsolatot jelöl. Tehát csak azokat az oldalakat látogassuk, amelyeknek URL-címe előtt ez látható, mert az “s” betű a http után garantálja, hogy a wifin keresztül mások nem láthatják a szerver és a gép között cserélődő adatokat (például https://likebalaton.hu). A Google Chrome figyelmeztet, ha nem ilyen weboldalt látogatunk, de nem minden böngésző ilyen körültekintő. .
Óvatosan a megosztással
A nyilvános wifik rendszerint bejelentkezés után működnek, ami azt jelenti, hogy személyes adatokat kell megadni, hogy hozzájuthasson a hálózathoz. Egy e-mail címet még megadhatunk, hiszen maximum leiratkozunk a kéretlen levelekről, de ha már személyesebb információkat kell megadni, érdemes átgondolni, megéri-e kockáztatni.
El kell olvasni a felhasználási feltételeket
Ezt a dokumentumot szinte senki nem olvassa el, pedig a nyilvános wifiknél érdemes lenne. Ebben ugyanis egyértelműen leírják, hogy milyen adatokat fognak lekérni a hálózaton keresztül, ha pedig olyanokat, amelyeket nem szívesen osztunk meg senkivel, akkor ne fogadjuk el a feltételeket, és ne használjuk a wifit.
Nagy segítség a VPN
A VPN, vagyis virtuális magánhálózat lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy egy megosztott vagy nyilvános hálózaton keresztül úgy küldjenek és fogadjanak adatokat, mintha számítógépeik közvetlenül kapcsolódnának a helyi hálózathoz. És ezt úgy teszi, hogy kódolja a gép és a szerver közötti információkat. Ha sokszor csatlakozunk nyilvános hálózatokhoz, érdemes beruházni egy jó VPN-re, sokkal biztonságosabb lesz tőle a böngészés.
Forrás: sonline.hu