– Ilyenkor az áttelelt, megtermékenyített nőstényeket, az anyákat láthatjuk, akik téli szállásukból, földi üregekből, fák kérge vagy a mohapárnák alól ébredve kutatnak táplálék és jövendő utódaik számára élettér után. A hosszú ínséges téli időszak után az anyáknak fontos, hogy hamar táplálkozni kezdjenek, ehhez pedig az kell, hogy virágzó növényeket találjanak. Jó szolgálatot tesznek a most virágzó fűzfélék, valamint több korai virágzású lágyszárú növényfaj is – tájékoztatott Miklós Marianna, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa.
A Kis-Balaton területén az egyik legjellemzőbb fűzféle a hamvas fűz, vagy más néven rekettyefűz (Salix cinerea), melynek fehér és sárga színezetű barkavirágzata üde színfoltot jelentenek ebben az időszakban.
– Saját kertünkben is észlelhetjük a poszméheket, valamint segíthetjük is őket, ha kertünkbe korán virágzó növényeket ültetünk, közben pedig megfigyelhetjük ezeket a kedves kis bundás jószágokat.
Sajnos a beporzó rovarok faj- és egyedszáma az utóbbi évtizedekben drasztikusan lecsökkent, a klímaváltozás, az emberi behatások következtében ugyanis megváltozott a beporzók szempontjából létfontosságú fészkelőhelyek, virágos területek kiterjedése, eloszlása – írja Miklós Marianna.
A koronavírus-járvány miatti lezárások feloldása után – remélhetően – mihamarabb megnézhetjük majd a Kis-Balaton Látogatóközpontban lévő egyik kiállítást, ahol sok érdekes információt nyerhetünk a beporzó élőlényekről.
Nyitókép: Eric Karits/Pexels