Járványpiaci változások
Egy olyan mértékű, világszinten is jelentős esemény, mint amilyen a koronavírus is nem csak hétköznapjainkat, hanem a teljes gazdasági-társadalmi légkört hosszabb távra is meghatározza. A tömegrendezvények, a vendéglátóegységek, az élelmiszer- és gyógyszeripar, illetve az egészségügy napi szinten érzékeli a vírus által teremtett helyzet súlyosságát.
Bár mindenki a részese, így senki nem lehet külső szemlélő, elsőre talán nem olyan egyértelmű, hogy a járvány tágabb piacokat is érint. Nem kivétel ez alól az ingatlanok világa sem, aminek berkein belül mind a lakások árai, mind a kínálatuk magán viseli a krízishelyzet nyomait. De, hogy egyértelműbb legyen a változások mibenléte, lássuk miként hatott és hat a kiadó albérletek kínálatára.
Árak, opciók, bizonytalanságok
A koronavírus magyarországi gócpontja egyértelműen a főváros. Ez persze nem véletlen, hisz nem csak hogy a legnépesebb, de az egyik legsűrűbben lakott és a legnagyobb mértékű turizmust lebonyolító városunk Budapest. Épp ezért az itt található kiadó albérletek tendenciáin keresztül láttathatók leginkább a korona okozta változások. A bekezdés címében említett három aspektuson keresztül egyszerűen szemléltethető a budapesti lakáspiac jelenlegi helyzete.
Árak: a vírus okozta kezdődő gazdasági válság egyértelműen ezt a szempontot teszi a legérzékenyebbé, elsősorban bérlői oldalról, ám az albérletet kiadók számára sem elhanyagolható. Sokan vesztették el munkahelyüket az elmúlt hónapukban, akiknek a kieső jövedelme csökkenti a keresletet. Mindenki az olcsóbb, elérhetőbb áru lakások felé fordul.
Épp ezért a kiadók is felismerték, hogy számukra inkább kifizetődő, ha az áraikat lentebb viszik, ám ezáltal megtarthatják jelenlegi lakóikat, vagy szerezhetnek új bérlőket. A vírushelyzet árképzése magán visel bizonyos karitatív jegyeket is, hiszen a főbérlő empátiájától függően akár különleges, nagyobb mértékű kedvezményekhez is juthatnak a bérlők.
Opciók: az ország és a társadalom nehéz helyzete sok olyan embert is lakása kiadására sarkallt, akik addig nem gondolkoztak ilyen lehetőségen. A piacon addig nem látott kiadó albérletek is megjelentek kedvező bérleti opciókkal, gondolva elsősorban azokra, akik anyagilag nehéz helyzetbe kerültek, vagy épp az egészségügyben – akár önkéntesként – dolgozva hirtelen a fővárosba kerültek és lakhatásukat megpróbálták így segíteni. Az árak csökkenése mellett tehát a kínálat – ellenkező tendenciát mutatva- növekszik.
Bizonytalanságok: minthogy az ingatlanpiac is a gazdaságunk része, így a kiadó lakások, szobák helyzetét is körüllengi egyfajta bizonytalanság a jövőt illetően. Meddig maradnak fent a szigorúbb korlátozások, mikor indulhat be újra az élet, mekkora áremelkedést hoz el a válság? Jelen helyzetben az ingatlanpiac jól alkalmazkodott a megújult szituációhoz, elsősorban a kiadó albérletek területén, ám a bizonytalan jövő ezt is rövid úton szétzilálhatja.