Az őszi haltelepítést idén is a közvetlen és a teljes nyilvánosság, a horgászegyesületek képviselői és a média jelenlétében végzi a siófoki székhelyű agrárgazdasági cég.
Oxigénnel dúsított tartályokban szállítják a „halneveldékként” emlegetett fonyódi, mórichegyi, buzsáki, balatonlelle-irmapusztai halastóból a halakat a Balatonba, hogy jövőre meg azt követően is legyen mit kifognia a több tízezer balatoni és vendéghorgásznak.
Ebben az évben háromszáz tonna két- és háromnyaras ponty, hat tonna egynyaras süllő, 250 ezer előnevelt harcsa, 200 kiló compó és 1500 vegyes hal, továbbá 11 ezer egynyaras menyhal Balatonba telepítése szerepel a társaság tervében.
Ebből egyébként már 148 tonnányit teljesített az ökológiai szemléletű gazdálkodást folytató, ugyanakkor a horgászigények optimális kielégítésére létrehozott gazdasági társaság.
Az idei haltelepítés újdonsága, hogy megérkezik a Balatonhoz a tiszta vizű, hideg folyók, folyótorkolatok, lagúnák „aranyozott pikkelyű uszonyosa”, a menyhal. Ebből a fajtából több mint tízezret juttatott el Siófokra egy, a Dunából származó aranyhal szaporításával is foglalkozó bajai cég.
A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. vezérkara kényesen ügyel arra, hogy a haltelepítés a teljes nyilvánosság előtt történjék. A cég honlapja naponta, jó előre, szinte percről percre közli a haltelepítés helyét, időpontját, a halastavakból kiemelt és a Balatonba kerülő hal fajtáját és korosztályát. Azért, hogy elkerüljké a korábban és időnként előfordult horgászpanaszokat, többek közt, hogy nem kerül az előírtaknak vagy az igényeknek megfelelő mennyiségű kopoltyús a Balatonba, a „szívet-lelket gyönyörködtető” haltelepítés mindig a területileg illetékes horgászegyesületi képviselők és a sajtó jelenlétében történik.
Forrás: magyarnemzet.hu