2018.11.22. 11:00
Mesevilágot idéző babák egyedülálló gyűjteménye
Ha a Balatonon pihentek valamelyik hétvégén, feltétlenül nézzétek meg Ajkán a babakiállítást. Felnőtt és gyerek egyaránt jól fog szórakozni.

Az önkormányzat és a Bányász Kulturális Egyesület a városrehabilitációs program keretén belül Melegné Bordás Zsuzsanna babakészítő, alkotóművész varázslatos babakiállítására invitálta az érdeklődőket a városi múzeumba. A tárlatot Oravecz Edit, a városrehabilitációs projekt közösségfejlesztője nyitotta meg, Remsey Ágnes író, iparművész, babakészítő gondolatait idézve:

„Mert mi a baba? Egy csepp titok. Nem tárgy, nem élőlény. Kézzel fogható varázslat. A kisgyermek kezében a kulcs, amely megnyitja számára a mesék forrását. A felnőtt pedig, aki kitalálja és megteremti, mialatt ezt teszi, megfürdik az örök ifjúság forrásában.
– A babákat sokan csak gyerekjátéknak tartják, pedig hosszú kultúrtörténeti múlt áll mögöttük.

A porcelánból készült babák hosszú ideje őrzik nimbuszukat. Melegné Bordás Zsuzsanna a ’90-es évek elején vette meg gyűjteménye első darabjait, majd később gyűjtőből babakészítővé vált Fotó: Györkös József

A gyűjtőket már a 19. század elejétől elvarázsolták a babák szépségükkel. Játékként a 19. század közepére kerültek a gyerekek kezébe. A porcelánbabák talán a legkeresettebbek a gyűjtők körében. Az első világháború után új anyagok jelentek meg a babagyártásban. A porcelánból készültek azonban megőrizték nimbuszukat, anyaguknál fogva előkelőséget sugároznak magukból. Az 1930-as évektől a karakterbabák váltak népszerűvé. Változatosak, sokféle arckifejezéssel jelentek meg.

Közzétette: Györkös fotó – 2018. november 11., vasárnap

Újabban keresettek lettek a bőrszínű, élénk szemű, eleven arcú kislányokat és kisfiúkat ábrázoló vinilbabák – jegyezte meg Oravecz Edit, és műhelytitokként Bordás Zsuzsannával kapcsolatban megosztotta, hogy a ’90-es évek elején vette meg gyűjteménye első darabjait. Egy győri babakiállítás és -verseny nagy változást hozott az életében. Itt találkozott először élethű reborn babákkal. Gyűjtőből babakészítővé vált. Az alapokat egy aranykoszorús mestertől tanulta meg, azóta saját festési, árnyalási technikát alakított ki. Többször járt győri megmérettetéseken, ahonnan rendszeresen díjazott babákkal tért haza.

Közzétette: Györkös fotó – 2018. november 11., vasárnap

A kiállítást Fodor Eszter vezetésével az óvodás néptánccsoport Sárközi ugrós című gyermekjátéka és az Ajka-Padragkút Néptánccsoport szenior tagjainak tánca színesítette.

Forrás: veol.hu

Megosztom

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink

A LikeBalaton kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva