2018.07.20. 07:00
Nem cél, hogy kiirtsák a szúnyogokat
A magyarországi 50-60 szúnyogfajból csak öt-hat táplálkozik emberi vérrel. Azonban, ha a csípőszúnyogok száma eléri a kritikus szintet, a katasztrófavédelem akcióba lendül. Nem irtják, mert nem eltörölni akarják a csípős rovarokat, hanem gyérítéssel csökkentik a számukat.

A szúnyogok fejlődésének az kedvez a legjobban, ha esős és meleg időszakok váltják egymást, és az idei nyár eddig pontosan így alakult. Egy-egy nagyobb esőzés után számtalanul alakulnak ki pocsolyák, amelyekben milliószámra fejlődnek a szúnyogok, ezért szükséges a gyérítésük. A katasztrófavédelem által irányított központi szúnyoggyérítés mindig azokra a településekre terjed ki, ahol éppen a legtöbb a szúnyog. Az, hogy hol lesz gyérítés, egy héttel előtte derül ki, mert a szakértők döntik el, hogy éppen hol a legrosszabb a helyzet. A bejelentések alapján csípést számlálnak, és ha az eléri az 50 csípés/fő/óra limitet, akkor automatikusan kiterjesztik a szúnyoggyérítést az adott területre.

Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője érdeklődésünkre elmondta, hogy a tervek szerint ezen a héten 241 településen, köztük Budapest kilenc kerületében, továbbá Baranya, Tolna, Zala, Fejér, Győr-Moson-Sopron és Veszprém megyében, összesen 56 ezer hektáron permetezik a vérszívókat. A Balaton környékén nemcsak a katasztrófavédelem központi szúnyoggyérítése zajlik, hanem a Balatoni Szövetség is rendel gyérítést a térségben.

A gyérítés kétféle módszerrel történik: az egyik a biológiai, a másik a kémiai eljárás. A biológiai módszer lényege, hogy egy baktérium által előállított fehérjét juttatnak a vízbe, amely kizárólag csak a szúnyoglárvákat pusztítja el. A biológiai gyérítőszer a szúnyoglárvákon kívül más élőlényekre nem jelent veszélyt.

A kifejlett szúnyogok ellen pedig kémiai eljárással lehet védekezni. Ennek során egy kémiai irtószert permeteznek ki a szakemberek földi vagy légi úton. A kémiai szúnyo­g­gyérítés során kis dózisú deltametrin hatóanyagú irtószert használnak, így az sem az emberekre, sem a melegvérű állatokra, sem pedig a növényekre nem jelent veszélyt. A hatóanyag a kijuttatás után három órán belül lebomlik. Ugyanezt a szert alkalmazza a mezőgazdaság is rovarirtóként, csak nagyobb koncentrációban.

A szúnyoggyérítést kizárólag belterületeken végzik. A méheket azonban óvni kell, ezért a méhészeket a tervezett kémiai szúnyoggyérítés előtt mindig értesítik. A katasztrófavédelem központi szúnyo­g­gyérítése április végén kezdődött, eddig 910 települést és 431 ezer hektárnyi területet érintett.

Veszprém megyét még nem sújtotta nagyobb mértékben a szúnyoginvázió az idei nyáron. Ennek ellenére a megyében 30 településen végeztek már szúnyoggyérítést. Ezen a héten Adorjánháza, Csögle, Egeralja, Kamond, Kispirit és Nagypirit településeken, 430 hektárnyi területen gyérítik légi eljárással a szúnyo­gokat.

Forrás: veol.hu
Fotók: pixabay

Megosztom

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink

A LikeBalaton kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva