2019.07.16. 11:00
Nem csak kínos pillanatokat okozhat a strandon a gombás köröm
A körömgomba a lábak, lábkörmök egyik leggyakrabban előforduló betegsége. Fontos, hogy a pedikűrös felismerje, és megfelelően kezelje a sérült, beteg felületet, hogy megelőzze annak továbbterjedését.

A lábkörmökön háromféle gombatípust különböztetünk meg.

1. Fonalas gombák: A legelterjedtebb gombafélék közé tartoznak. A körömlemez szabad széle felől kezdi meg a fertőzést, és halad befelé. Jellegzetes tünete, hogy a körömlemez megvastagszik, sárgás, sárgás-barna színűvé válik, barázdált lesz, a körömlemez alól kaparékot lehet kiszedni, ami elég kellemetlen szagú lehet. A köröm érzékennyé válhat, fájhat, súlyosabb esetben a köröm leválhat. A fonalas gomba elég agresszív, bárhol el lehet kapni. Strandon, öltözőben, más cipőjének, papucsának használatával.

2. Sarjadzó gombák: Ez a fajta gomba a körömágy felől halad a szabad szélek irányába. A betegségre leginkább a cukorbetegek fogékonyak, vagy akinek keringési problémái lehetnek, például mindig hideg a lába. A fonalas gombához hasonlóan szintén fájdalmas lehet, de gyulladás, gennyesedés is kísérheti a folyamatot.

3. Penész gombák: Nagyon ritkán fordulnak elő, viszont makacs körömbetegség lehet. Ha nem kezeljük, életünk végéig maradhat. A körmöt szürkés színre színezi, és alatta morzsalék képződik.

A gombás fertőzésekről általában elmondható, hogy az egészséges szervezetet is megtámadhatja, de az immunrendszer gyengülése fogékonnyá tesz bárkit arra, hogy elkapja a betegséget. A cukorbetegség, és más meglévő betegség is kedvez a gombák elszaporodásának, így ha valaki még nem diagnosztizálta problémáját, viszont sokszor visszatérő gombás fertőzése van, jobban teszi, ha kivizsgáltatja magát.

A cukorbetegeknél a keringés miatt sokkal gyakoribb a fertőzés, és lassabban is gyógyul.

A gombát okozhatja mechanikus ráhatás is. Elég, ha a cipő egyszer szűkebb és egy kicsit megnyomja a körmöt. Ez elég ahhoz, hogy a körömágy és a körömlemez elváljon egymástól, így könnyen bejuthat a kórokozó, de elég csak egy melegebb nap, amikor a láb beleizzad, belefülled a cipőbe. Egy erős ütés is okozhat olyan „körömsokkot” ami miatt szintén a körömlemez elválik a körömágytól.

A pedikűrösök a felismerés mellett sokat tehetnek vendégük egészségéért. Például a legfontosabb ilyenkor a körmök alatti morzsalékok eltávolítása, a körmöt pedig a lehető legrövidebbre vágni, fertőtleníteni, zsírtalanítani kell, hiszen a gombák a köröm szarurétegével táplálkoznak.

El kell érni, hogy a bőr és köröm újra összetapadjon, hiszen amíg a köröm alá bejut a víz, addig nem szűnik meg a fertőzés sem. Érdemes gombaölőt csepegtetni a körömre, de a köröm protézis is jó megoldás lehet. A protézis anyaga eleve tartalmaz gombaölő szert, és segítségével a köröm egészségesebben nőhet tovább, vagyis a sérült rész lenöveszthető lesz.

Rengetegen nem mernek emiatt nyáron papucsot venni, mert körmük elszíneződött, vagy letört. A protézis segítségével viszont a köröm természetes lesz, és a lecsiszolt felület ugyanúgy lakkozható, mint a köröm. A protézis eleve gyógyászati célra lett szánva, ezért vékony, rugalmas. Nem csak esztétikus, könnyű viselet, de anyagánál fogva támogatja a gombás köröm gyógyulását is.

Gombás körmökkel érdemes rendszeresen pedikűröshöz járni, aki megfelelő technikával végzi a tisztítást, illetve a láb- talp bőrfelületét is rendbe teszi. Egy töredezett sarok a sérülés következtében könnyebben fertőződhet, ezért érdemes szakemberre bízni magunkat.

Forrás: beauty-forum.hu /
Nyitókép: shutterstock

Megosztom

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink

A LikeBalaton kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva