Az elmúlt évben 13745 közlekedési baleset történt Magyarországon, ebből 419 volt halálos kimenetelű. Igen gyakori okként a láthatóság, pontosabban a nem-látszóság áll a balesetek hátterében. A fényvisszaverő mellények a gyalogosan és kerékpárral közlekedők észlelhetőségét segítik elő. Viselését meghatározott esetekben jogszabály is kötelezővé teszi. A fényvisszaverő mellény viseléséről, helyes használatáról és más közlekedésbiztonsági tudnivalóról kérdeztük Dr. Lakics Andrea őrnagyot, a Keszthelyi Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztályának kiemelt bűnmegelőzési főelőadóját.
Láthatóság = biztonság forrás: Rendőrség
– Kinek ajánlja a fényvisszaverő mellényt? Ön szerint milyen napszakban érdemes viselni?
– 0-100 éves korig mindenkinek ajánlom. Mindig érdemes, korlátozott látási viszonyok között pedig kötelező a fényvisszaverő mellény viselése. A lakott területen kívüli út úttestjén, leállósávján, útpadkáján tartózkodik gyalogosnak/személynek – ide nem értve a gyalogosok zárt csoportban történő közlekedését – éjszaka és korlátozott látási viszonyok esetén a fényvisszaverő mellényt vagy ilyen ruházatot kell viselnie. Aki fekete, vagy sötét divat szerint öltözködik, a gyalogos a balesetek elkerülését élénk, világos színű, feltűnő ruházat, viselésével is elősegítheti. A világos tónusú ruházat a fényvisszaverő hatású mellény használatát soha nem helyettesítheti, de a jobb észlelhetőséghez mindenképpen hozzájárul!
Gyalogos és kerékpáros esetében korlátozott látási viszonyok esetén és lakott területen kívül éjszaka.
A számadatokból kitűnik, hogy sem a kerékpárosok, sem a gyalogosok nem viselnek megfelelő számban láthatósági mellényt, ezért sokan így szenvednek tragikus balesetet.
– A környezetéből kirívó, fényvisszaverő hatású elemekkel ellátott mellények előnye, hogy legalább 2-3 szorosára növelik az észlelhetőséget. Egy példával érzékeltetve:
egy 50 km/h sebességgel haladó jármű vezetője – megfelelő közvilágítás mellett – az ilyen védőöltözetet viselő személyt 160 méter helyett akár 390 méterről is észrevehet. A fényvisszaverő mellény hatása kivilágítatlan útszakaszokon, teljesen sötét környezetben még ennél is nagyobb, akár 5-10 szeresére is növelheti viselőjének észlelhetőségét,
amennyiben a ruházatra a gépjármű fényszórójának fénye esik rá. Ez pedig azt jelenti, hogy a jármű vezetőjének több ideje marad a veszély észlelésére, a megfelelő manőver végrehajtására, a baleset (sérülés, illetve haláleset) elkerülésére, mert a mellény viselője az észleléskor féktávolságon kívülre kerül.
– Javasol még más fényvisszaverő eszközöket is a közlekedés során?
– Bármilyen eszközt, amely elősegíti a láthatóságot. Ha nincs más, akkor a mobiltelefon fénye, fényvisszaverő felületek, matricák táskán, ruhán, cipőn, kerékpáron. Amennyiben állattal (lóval, kutyával) közlekedünk és kiviszünk az útra, úgy érdemes a testükre is világító- vagy fényvisszaverő eszközöket tenni.
Kerékpárral éjszaka és korlátozott látási viszonyok között abban az esetben szabad közlekedni, ha a kerékpáron vagy a kerékpároson előre fehér vagy kadmium sárga, hátrafelé piros színű, folyamatos vagy villogó fényt adó lámpát és fényvisszaverőt helyeztek el, és a lakott területen kívül kerékpáros fényvisszaverő mellényt (ruházatot) visel.
Figyeljünk egymásra, látszódjunk!