Zenei anyanyelvünk a népi muzsika, amit megértenek az egész világon, és ez is összeköt minket itt, a Kárpát-medencében, így vélekedett Legeza Márton zenetanár, tekerőlantos, a hétvégi Visszhang Fesztiválon, Tihanyban, ahol a háromnapos rendezvény iránt minden eddiginél többen érdeklődtek a Pisky sétányon és a Mádl Ferenc téren.
Az előadók ezúttal nem a Visszhang-dombra álltak ki, ennek ellenére minden egyes hang külön visszaverődött, kitűnően hallatszott az apátság falainál is, ahol rengeteg érdeklődő, hazai és külföldi vendégek egyaránt hallhattak ízelítőt népi értékeinkből.
A főszervező Rózsa Éva, a helyi Nagy László Művelődési Központ igazgatója úgy vélekedett, mindezt – immár ötödik alkalommal – a világ egyik legszebb panorámája mellett ismerhetik meg az érdeklődők a sétányon, ahol Legeza Márton zenetanár, tekerőlantos, a tihanyi népzenei tábor és népzene oktatás alapítója, illetőleg kitűnő művelője tanítványaival együtt bűvölte el a közönséget. A tanár a helybeli művelődési házban – úgynevezett népzene műhelyben – oktatja a kicsiket és a nagyokat a népzenére, illetve a Balatonnál Keszthelyen, a Család Iskolában is népszerűsíti ezt a kivételes nemzeti értékünket.
A hétvégi fesztiválon Márton úgy fogalmazott, hogy Tihany – az ország egészéhez hasonlóan – igazi népzenei kincsekkel rendelkezik, nagy hagyománya van egyebek között a népi furulyának-, és dudának, – ezeket rendszerint kecskebőrből készítették, és ráadásul mívesen kifaragott fecskefejjel díszítették -– valamint a tekerőlantnak.
Ezeken a hangszereken a zenetanár barátaival, illetőleg tanítványaival adott elő szép darabokat Tihanyban, a hétvégi fesztiválon, amit a közönség részéről kiemelkedő érdeklődés kísért. Az előadó állította, nagyon fontos, hogy a népzenével minél korábban megismertessük gyermekeinket, hogy őrizzék, vigyék tovább – mint fogalmazott – ezt a nemzeti gyöngyszemet.
– Aki elmélyül saját kultúrájában, felismeri elődei értékét, találkozik azzal, hogy milyen muzsikát hallgattak nagyszülei, bizonyosan az élet más területén is egészséges lelkületű ember lesz, vélekedett.
A népi muzsika bemutatók mellett a hangulathoz illő, bőséges kínálatból csemegézhetett a közönség, különféle portékákat lehetett válogatni a kézműves kirakodóvásáron, a Tükrös Zenekar pedig hagyományos erdélyi és szatmári népzenével szórakoztatta a nagyérdeműt.
Mesekertbe hívták a legapróbbakat, őket zenés bábjátékon, népmeséken keresztül ismertették meg szép hagyományainkat. Németh Anikó meseterapeuta mesetúrára hívott minden érdeklődőt a Tihanyi-visszhang és más legendák nyomában. Maradandó élménnyel ajándékozta meg a vendégeket Navratil Andrea és a Békás Banda „Diófából templomot” című népzenei koncertjén, Juhász Zoltán közreműködésével.
Szöveg: Kovács Erika