Csillagvár Múzeum, Balatonszentgyörgy
Világviszonylatban is egyedülálló az a csillag alaprajzú épület, amely egykoron a Festetics grófok vadászvára volt. A mintegy negyven méterre a Balaton fölé magasodó épület területe már a 16.-17. században a törökök ellen kiépülő Balaton melletti végvári vonalnak része volt, a ma ismert alakját csak az 1800-as évek elején kapta. Furcsa ferde síkú falas, csillag alakja, lövésablakai, felvonószerkezete, egykori toronyra mutató falmaradványai, belső kútja, a pincéből a padlásra vezető minaret-szerű homokkő csiga-lépcsői, és sarokbástyás sáncai szintén egyedülálló megoldások. Pincéje görögkereszt alakú. A fedett vár központi helyiségében található a több mint harminc méter mély kút, amelyhez szintén számos legenda fűződik.
Az állandó kiállítás része a középköri élet panoptikuma, hűen bemutatva az akkori élet egy napját – a pappal vitázó várkapitányt, a lakomázó vitézeket, az őrséget, a fogat húzó falusi kovácsot, a konyhai munkát. A görögkereszt alaprajzú pincében látható a huszármúzeum, ahol több mint száz, 80 centis huszárbabán mutatják be időrendben a magyar könnyűlovasságot a hun-magyar harcosoktól az első világháborúig. A vár mintegy másfél hektárnyi bekerített területén, állatsimogató, művészeti tábor, a volt grófi istállóból kialakított csárda is várja vendégeit.
Csavargőzös műemlékhajó, Balatonboglár
A kalandos életű, 50 fő befogadására alkalmas csavargőzös – ez volt a Balaton első ilyen hajója – 1872-ben a Zala-Somogyi Gőzhajózási Társulat számára épült. 1873 március 2-tól 1876-ig közlekedett az északi part (Révfülöp) és a déli part (Boglár) között menetrend szerint, utasokat és postát is szállított. Később átkerült a Dunára, Magyarországon és Ausztriában is közlekedett, hajtotta gőzgép, majd dízelmotor is. A neve is sokszor változott, eredetileg „Zala-Somogy” néven került lajstromba, de már akkor „Balaton” néven emlegette mindenki, pedig hivatalosan ez sosem volt a neve, volt viszont Alexandra, aztán Mohács, majd Irma, a szocialista évek alatt pedig FK-312 néven hajózott. Egyszer elárverezték, egyszer leégett, majd a 2000-es években született újjá, 2012 óta pedig műemlékhajóként már valóban Balaton néven látható Bogláron. Itt, a balatoni gőzhajózás történetét ismerteti meg látogatóival. A gyerekeket játék közben tanulhatják meg a hajózás alapjait, a csomókötést, és a kódlobogók jelentését.
A nyári szezonban kulturális rendezvények, állandó és időszaki kiállítások, tematikus programok helyszíne. Idén július 10-én csónak- és hajómotor kiállítás, 25-én Csavargőzős találkozó szerepel a programok közt, augusztus 15-én pedig a Balatoni Gőzhajók Fesztiválnak ad helyet. Szeptember 12-én Csavargőzös ősznyitó és Gasztro Bormóló várja a látogatókat.
Dutra múzeum, Balatonboglár
Balatonbogláron, a 7-es út mellett található egy nagyon különleges traktor gyűjtemény. A múzeum tulajdonosa, Molnár Balázs több olyan magyar traktor típust mentett meg a teljes feledéstől, amiből már csak egy-egy példány fellelhető az egész országban. Az ő tulajdona, Magyarország első old timer rendszámos Dutrája is.
A balatonboglári gyűjtő, ma már ott tart, hogy az övé a legtípustisztább Dutra gyűjtemény, két kivétellel minden típusát meg lehet itt nézni ezeknek a traktoroknak, amit csak gyártottak. Volt az „Év traktorgyűjtője”, alig van olyan gépkiállítás és traktor mustra, ahol ne nyert volna meg mindent és még a somogyi értéktárba is bekerült. A 17 különböző típusú traktoron kívül, eredeti Dutra relikviák, régi forgalmik, alkatrészek, rendszámok, makettek, egykori munkaruhák is láthatók a múzeumban. Az itt kiállított gépek mindegyikét üzemképes állapotba hozták, működőképesek és kérésre be is indítják őket.
Kunffy Lajos Emlékmúzeum, Somogytúr
Balatonlellétől 12 kilométerre, Somogytúron áll egy szép fehérre meszelt kúria épület, a Kunffy Lajos emlékmúzeum. Keresni sem kell, az út mellett a falu közepén található. Kunffy, Munkácsy és Rippl-Rónai jó barátja volt. 23 évig Franciaországban alkotott, csak a nyarakat töltötte Somogytúron. Párizsban önálló kiállítása is volt. Nemzetközi szinten, igazán elismertté, a jellegzetesen színes és derűs hangulatú, a cigányság életéről festett alkotásai tették.
A somogytúri Kunffy Lajos Emlékmúzeum két épülete: Kunffy egykori otthona, egy 18. századi kisnemesi kúria és egy fehéroszlopos, görög templomot idéző műterem, ami 1909-ben épült és a festő maga tervezte.
Az emlékmúzeumot 1979-ben rendezték be és nyitották meg, itt Kunffy Lajos 120 festménye, eredeti bútorai és a művészházaspár egykori tárgyai láthatók. Az egykori műteremben a teljes életmű meghatározó korszakainak egy-egy jelentős alkotását állították ki.
A múzeum hangulata varázslatos, de nemcsak a képekért érdemes elautózni ide, a szépen gondozott kert is különleges élményt nyújt. A hatalmas, árnyékos fák mellett, kedves 19. századi szobrokat is láthatunk a család gyűjteményéből.
Postamúzeum, Balatonszemes
A XVIII. században, a Hunyady család balatonszemesi birtokán – eredetileg istállónak – épült barokk műemlék már 1962 óta ad otthont a Postamúzeum kiállításainak. Állandó kiállítás a „Kocsiszekértől a postaautóig” amely a Postamúzeum járműgyűjteményének válogatott darabjait mutatja be, illetve a postai szállítás történetét, a 15. századi kocsiszekértől a közelmúlt motoros meghajtású postaautóiig.
Láthatók eredeti és modellezett járművek is, valamint a korhű postai egyenruhák mellett a dokumentumok, fényképek, térképek egy élménydús postatörténeti utazás élményét adják. A Hírközlési Múzeumi Alapítvány 15 évvel ezelőtt felújíttatta az épületet, megépült egy lábaspajta is a kiállított postakocsik védelmére. A szépen kialakított udvarban látható Trischler Ferenc szobrászművész hírközlési emlékműve, amellyel Európában is egyedülálló módon a hírvivői szolgálatuk teljesítése közben elhunyt postásoknak, távközlési és műsorszórási dolgozóknak állít közös kegyeleti emléket.
József Attila Emlékház, Balatonszemes
A tárlat a költő életének utolsó időszakát idézi fel, és abból visszatekintve állít emléket az egész életműnek a Petőfi Irodalmi Múzeum anyagából, valamint magántulajdonban lévő dokumentumok, fotók, tárgyak segítségével.
József Attila (1905–1937) élete 1936 nyarától kapcsolódik Balatonszárszóhoz. Augusztustól szeptember közepéig pihenéssel, udvarlással és versírással töltötte napjait a Palota panzióban, s örömmel foglalkozott Etus gyermekeivel, komolyan véve a jó szóval oktató, játszani is szerető nagybácsi szerepkörét.
Az interaktív és modern tárlat a családosok számára is jó programot kínál. A gyerekek is sok mindent megérthetnek a tragikus sorsú költő életproblémáiból és költészetéből. Múzeumpedagógiai rendezvényekkel is várják a látogatókat.
Balatonföldvári Hajózástörténeti Látogatóközpont – Kiállítás és Kilátó
A Balatont, a balatoni hajózást és vitorlázást terepasztalokkal, filmvetítésekkel, szimulátorokkal bemutató interaktív kiállítás, egy különleges, hajó alakú épületben kapott helyet, melynek árbóca a Balaton legnagyobb épített kilátója. A torony teljes magassága 25 méter, így a mintegy 40 méteres magasparttal együtt közel 70 méteres magasságból a Balaton mindkét medencéjének és Somogy megye dombjainak látványa tárul elénk.
Az összesen 400 négyzetméteres kiállítótérben mutatják be a hajózást a kezdetektől napjainkig. olvasható a kilátó honlapján. A játszószobában hajózástörténettel összefüggő gyerekjátékok várják a 3-10 év közötti gyermekeket. Az épület mellett bekerített játszótér is található.
Kálmán Imre Emlékház, Siófok
A siófoki vasútállomás közelében, a róla elnevezett sétányon áll Kálmán Imre szülőháza. Az emlékházban tárlatvezetők fogadják egész évben a betérőket és mesélnek a világ egyik leghíresebb operettszerzőjének regényes, fordulatokkal teli életéről.
A Csárdáskirálynő szerzője Puskás Öcsi után az egyik legismertebb magyar híresség, aki bárhol is élt a világban mindig hirdette magyarságát. A siófoki szülőházban berendezett kiállítás segítségével a komponistát és az embert ismerhetjük meg. A múzeum állandó kiállítása a szülőház földszinti részén sok értékes tárgyat mutat be a művész hagyatékából, köztük a zongoráját is.
A zeneszerző özvegye, Vera Kálmán és gyermekei, Yvonne és Charles 1991 augusztusában a múzeumnak adományoztak a bécsi Hofburgban akkor kiállított családi emlékek közül néhány fontos darabot, köztük E. D. Minazzoli párizsi szobrászművész Kálmán Imréről készült mellszobrát, a művész kezeinek gipszmásolatát, a zeneszerző magas osztrák kitüntetését.
Nyitókép: shutterstock