Krausz Andrea | 2019.12.25. 10:00
Régi karácsonyi képeslapok egy siófoki gyűjtőtől
Szárnyas angyalok, babák, ólomkatonák, karácsonyfáért induló, szép ruhába öltözött gyerekek és boldogságban úszó családok. A 19-20. század fordulóján ilyen karácsonyi képeslapokkal üdvözölték egymást az emberek. Tóth-Baranyi Antal siófoki gyűjtő megőrizte az utókornak, most pedig megmutatjuk ezeket a ritkaságokat.

A számunkra kicsit szentimentális hangulatot idéző, századfordulós levelezőlapok kétség kívül megkapóak. A részletgazdag képeken elidőzik a szemünk. Mindegyik egy-egy kis ablak, melyen bekukkantva megérezhetünk valamit a több mint 100 éve letűnt világból.

Láthatjuk például, hogy milyen ajándékok kerültek akkor a fa alá: labda, kisdob, hintaló, kerekeken guruló bárányka, mézeskalácsszív és persze a kislányoknak a gyönyörű babák. Pontos képet kapunk arról is, hogy milyen ruhákat hordtak. A kislányok bő, fodros ruhácskákat széles övvel, a kisfiúk matrózruhát. A felnőtt hölgyek hosszú kosztümjei alatt még elengedhetetlen a fűző, téli öltözékükhöz pedig szinte mindenhol hozzátartozik a muff, vagyis a szőrméből készült, két végén nyitott hengeres kézmelegítő.

Századfordulós karácsonyi képeslap. (Tóth-Baranyi Antal gyűjteménye)

Vannak olyan képeslapok, amelyek dombornyomásúak. Ha végighúzzuk az ujjunkat rajta, kiemelkedik és más tapintású a hó vagy a templom, és van, ahol igazi textildarabból, például bársonyból van a kislány kabátja.

Bársonyos tapintású a kislány kabátja (Tóth-Baranyi Antal gyűjteménye)

Szomorú, mégis felemelő az I. világháború idején készített, családjára gondoló katona ábrázolása, melyen egyszerre látjuk a fronton szolgáló férfit és a tőle távol lévő, karácsonyi gyertyát gyújtó hozzátartozót, akire gondol.

A képeslapokat Tóth-Baranyi Antal őrizte meg az utókornak. A siófoki agrármérnök jelentős gyűjteménnyel rendelkezik: összesen 12 ezer (!) karácsonyi lapja van, amelyből 4 ezer származik a 1906-1920. közötti évekből. Ezek mellett a legnagyobb Balaton-tematikájú képes levelezőlap gyűjtemény tulajdonosa, több mint 10 ezer darabos a tóval kapcsolatos kollekciója. Országos viszonylatban az egyik legjelentősebb képeslapgyűjtőként tartják számon.

– Már gyerekkoromban elraktam mindenféle dolgot: sztaniolpapírokat a csokoládékról, szaloncukrokról és a gyufacímkéket. Egy alkalommal az Ecseri piacon járva megláttam egy albumot, amit a mai napig őrzök. Egy család levelezését tartalmazza 1900-tól egészen 1920-ig, és ebben rengeteg szép, karácsonyi üdvözlőlap volt, amelyek nagyon megtetszettek. Onnantól tudatosan bővítettem a gyűjteményemet – mondta Tóth-Baranyi Antal.

Aranyozott dombornyomású karácsonyi képeslap (Tóth-Baranyi Antal gyűjteménye)

A karácsonyi képeslapok postai küldésének szokása az Egyesült Királyságból ered. (Sir) Henry Cole közhivatalnok fejéből pattant ki az ötlet. Az első karácsonyi képeslapból 1000 darab készült. A nyomtatás fejlődésének köszönhetően egyre népszerűbbekké váltak a karácsonyi lapok, és 1860-ra már nagy számban gyártották. Az 1900-as években a karácsonyi képeslapküldési szokás elterjedt egész Európában, a magyar képeslapkiadás 1896-ban, a millennium évében kezdődött. Ma már sokan egyszerűen egy e-mailben küldik el a jókívánságaikat, de a szakértők szerint ez sem illetlenség, a szándék a lényeg.

A legrégebbieket zömmel Spanyolországban, Olaszországban és Németországban gyártották, mivel ők rendelkeztek olyan korszerű nyomdákkal, amelyekkel elő tudták állítani. Később fotókból csináltak levelező lapokat, az ’50-es évektől pedig gyenge minőségűvé, silánnyá váltak a képeslapok – meséli a siófoki gyűjtő, aki szerint az angyalkás és dombornyomott, díszes darabok a legszebbek. Tóth-Baranyi Antal elárulta, hogy bár ma már a postás nagyon ritkán találkozik igazi képeslappal, ő azért minden évben készíttet a nyomdában hasonmás példányokat és ezzel kíván boldog ünnepeket a családtagjainak.

Krausz Andrea

 

Megosztom

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink

A LikeBalaton kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva