2019.02.17. 11:00
Sajtmanufaktúrák #2: Díjnyertes családi birtok
Kovácsék eleinte lovas család voltak, ám az egészséges életmód jegyében, a jó minőségű friss tej miatt a lovak mellé hamarosan megérkeztek az első tehenek is. Kovács Csaba, neje, Hajni és lányuk, Zsófi mutatta be a családi gazdaságot, és a tejtermékkészítés technikáiról is meséltek.

– Eleinte joghurtot és sajtot készítettünk magunknak és a barátoknak. Aztán egy idő után már a barátaink számára is sok volt az a mennyiség, ami elkészült, akkor kezdtünk el árusítással foglalkozni – meséli Kovács Zsófi. – Anyáék eleinte Sándor Tamáshoz is eljártak tanulni, akit talán a legtöbben ismernek Magyarországon a sajtkészítők közül, apu pedig többször volt tanulmányi úton Svájcban, ahol szintén új receptúrákat, ötleteket sajátított el. Átlagosan havi 10 000 liter tejet dolgozunk fel, nagyjából harmincféle termékünk van a friss házi köpült vajtól a természetes joghurtokon át a különböző ízesítésű és érlelésű sajtokig – mondja el Kovács Zsófi, s példaként említi a gyümölcsös, a savómézes joghurtot, a lilahagymás, snidlinges gomolyákat, a füstölt-bazsalikomos sajtokat.

A Kovács család, Hajni, Csaba, a fiuk, Marci és lányuk, Zsófi. Egészséges készítmények az asztalon Fotó: Csalán Egyesület

– Nagyon fontos a sajt érlelése során, hogy az adott helyiségben magas, 90-95 százalékos páratartalom és nagyjából állandó, 12-16 Celsius-fok közötti hőmérséklet legyen. Fontos, hogy a különböző kultúrákat nem szerencsés egy légtérben keverni. A svájci jellegű, hegyvidéki sajtok például nem vesznek össze egymással – mondja Zsófi –, de ha rúzskultúrás sajtot vinnék le, akkor az összes elkezdene penészesedni, mindig van egy domináns kultúra közöttük.

Mint mondja, az érlelő polcaira kerülő sajtot sem hagyják magára évekig, azt forgatni kell, mosni a deszkákat, a folyamat még korántsem ért véget. Sok munka van vele, ahogy a birtokon is mindig akad tennivaló, de mint azt a család elmondta, szeretik csinálni.

2017-ben első alkalommal adták át a Magyarország legszebb birtoka díjat. A versenyre mintegy 50 birtokot jelöltek hat kategóriában, majd egy 18 fős szakmai zsűri választotta ki kategóriánként a három továbbjutót. Közülük kerültek ki a kategóriák győztesei. A Kistermelői családi birtok kategóriában a nemesvámosi Tekeresvölgyi Birtok végzett az élen – írta a veol.

– Az elmúlt 15 évünk munkája látszik megtérülni ebben a díjban, amihez nemcsak a család tett hozzá, hanem mindenki, aki részt vett bármilyen formában is a birtok felépítésében, rendben tartásában. Egy-egy söprés is nagyon sokat számít, ha összességében nézzük ezt a dolgot. A gálaesten levetítették a birtokok kisfilmjeit és bármelyik joggal érdemelte volna ki a díjat. Nem is számítottunk az első helyezésre – mesélte örömmel Kovács Zsófia.

Kovács Csaba, Kovács Zsófia és Kovácsné Szabó Hajnalka már itthon, a birtokon a díjakkal Fotó: Molnár Sándor

Forrás: veol.hu

Megosztom

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink

A LikeBalaton kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva