Egymás mellett szépen sorakozó lombos fák, alattuk zöld háló, amelyben már ott pihennek az apró, hosszúkás formájú, sötétpiros termések. Így néz ki az a som ültetvény, ahonnan a Húsos Som Társaság beszerzi alapanyagát. Az alapítók Jankó Gábor és Aradi Péter otthonosan mozogtak Gentischer Gábor ültetvényében.
– Az egy nagyon elismert osztrák fajta, a jolico – mutatja a sorakozó fákat a kertészmérnök. – Van még egy másik régi fajta, a császlói, amely egy híres fajta. De én úgy érzem, hogy az enyém jobb.
Gentischer Gábor maga nemesített fajtákat, ezek közül szeretne bejegyeztetni a Húsos Som Társaság.
– A célunk az volt, hogy újra megismertessük az emberekkel a somot – mondta a Társaság egyik alapítója, Aradi Péter. – Ehhez viszont generálni kell egy mennyiséget.
– Fontos számunkra a somogyi som – tette hozzá a Húsos Som Társaság másik alapítója, Jankó Gábor. – Ezért igyekszünk környékbeli termelőktől beszerezni az alapanyagot.
A társaság először abban gondolkodott, hogy létrehoz egy saját kísérleti ültetvényt, ahol több nemzetközi fajtát tesztelnek, melyik él meg jobban ezen az éghajlaton.
– Azt látjuk, ezzel az ültetvénnyel zsákutcába jutottunk, mert Magyarországon nincs fajta bejegyzett som – magyarázta Jankó Gábor. – Így nem lehet támogatásokat igénybe venni, ezért az új irány a saját fajta bejegyzése. Nemesíttetünk egy fajtát, az ehhez kapcsolódó kérelmet már be is nyújtottuk. Ez egy roppant hosszadalmas folyamat. Aztán az is fontos, hogy ha megvan a somunk, akkor azt megfelelő technológiával szüreteljük.
A som évtizedekkel ezelőtt közkedvelt gyümölcs volt hazánkban és Somogyban is, de a szüret és a termesztés nehézségei miatt megfeledkeztünk róla. Ezen változtatna a siófoki Húsos Som Társaság.
– A többi termelő nekünk nem konkurencia, hanem egymást erősítjük – mondta Aradi Péter. – A feldolgozott termékeknél is az a helyzet, hogy az lenne a célunk, hogy minél többet kóstoltassunk. Pont ebből a célból léptünk be a Somogyi Helyi Termék Egyesületbe, így több helyre eljuttathatjuk a termékeinket.
Ezenkívül Ausztriában már kiállítóként vesznek részt az egyik legrégibb termőterülettel rendelkező vidéken, Sank Pöltentől délre. A tavalyi Pielachtaler Dirndlkirtagon már saját termékeikkel is bemutatkoztak a siófoki som úttörők.
– Legutóbb pedig a Nemzeti Szörp- és Lekvárversenyen aranyérmet nyertünk a somlekvárunkkal – hívta fel figyelmünket Jankó Gábor.
Halakhoz, vadételekhez is finom kiegészítő a som mártás.
A lekváron kívül som chutney-t is készítenek, somos sót, somos mézet és somlekvárral töltött süteményeket is kínálnak. Valami már elindult som fronton, hiszen a környékbeli éttermekben és bioboltokban megjelentek a Húsos Som Társaság termékei. Kérdés már csak az lesz, hogy sikerül-e a közeljövőben a termékek elkészítéséhez elengedhetetlen, jelentős méretű ültetvényeket telepíteni.