A Badacsony és Badacsonyörs hegyek közti völgyben fekvő Tölgyes kúriából csodás panoráma nyílik a Balatonra. Az őstölgyfák, az alattunk fekvő nyugodt szőlősorok és a monumentális Badacsony csak fokozza az érzést, hogy jó ide megérkezni. Átlátunk a déli partra, Fonyód előtt ragyog a nap a Balaton vízén.
A Tölgyes Kúriát 1896-ban egy nyugalmazott huszárkatona, Vitéz Szalay Bálint építtette feleségének Teréziának, akit Rizának becézett. A környékbeliek a helyet azóta is Rizapusztai kúria néven ismerik. Az épület idén teljes felújításon esett át, a régi értékek megőrzésével kapott modern fiatalos megjelenést.
Vincze Péter, a Balatoni kör tagja a szigligeti Kikötő étteremből érkezett Rizapusztára.
Innen még biztosan nem láttad és kóstoltad a Balatont – olvashatjuk a nyitóhétvége meghívójában, és valóban. Lenyűgöző a látvány, impozáns a környezet és emlékezetesek az ízek.
– Nem hiszek a szezonalitásban, a Balaton minden évszakban gyönyörű. Szeretnénk minden rezzenésünkkel átadni azokat az érzéseket, amelyek idekötnek minket-mondja Péter a Balaton környékén szokatlannak tűnő novemberi nyitóhétvégére utalva.
– Mit tudtok a kúria múltjáról?
–A Szalay család életvitelszerűen élt a kúriában, 12 hektáron termeltek szőlőt. 1959-en vették el tőlük a birtokot, akkor alakult a Káptalantóti Termelőszövetkezet. A 150 gazda közel 200 ezer hektoliter bort exportált anno. A rendszerváltáskor a szövetkezet megtartotta formáját. A vendéglátással és magával a kúriával évtizedekig nem foglalkozott senki, a 90-es években üzemelt pár évig étteremként.
– Mikor láttad először ezt a helyet?
– Sike Balázs, a Skizo borház tulajdonosának esküvőjén voltunk itt először, mi készítettük a Kikötő étteremmel számukra a menüt, akkor szerettünk bele a helyszínbe.
Ezt követően néhány esküvőt lebonyolítottunk még az épületben, de láttuk, hogy komoly felújítás után ebben a kúriában sokkal több lehetőség van. Megőrizve az alap stílusjegyeket, ötvözve a loft hangulattal, az épület visszanyerte eredeti patináját. Tetőcsere, külső vakolás, térkövezés, parkrendezés után a nyáron már tartottunk itt esküvőket és lakodalmat.
Mától már étteremként is működünk, a téli időszakban hétvégén, tavasztól minden nap várjuk a vendégeket.
– Mi jellemzi a konyhát, miben más ez a hely, mint a szigligeti étterem?
– Szaszák Zoltán séf a a magyar gasztronómia sajátos elemeit ötvözi és új konyhatechnológiai módszerek jelennek meg tányérjain. Rizapusztán egy modernebb vonalt képviselünk, újra és átgondoljuk az ételeket. Alapanyagaink tipikusan magyarok és környékbeliek 15 éve ugyanazokkal a beszállítókkal dolgozunk; marha, csirke, sertés van az étlapon, cékla, csicsóka, csipkebogyó, babpüré kerül hozzájuk az őszi időszakban köretként. A tányérjainkat Hugi Ceramic Desig, Farkas Eszter készíti, vele és termékeivel a káptalantóti piacon is találkozhatunk.
A nyitóhétvégén bemutatott fogások tükrözik az előbb említett újragondolásokat, a tányérokon modern megjelenésben érkeznek az ételek.
Az általam kóstolt malacpofa vargányás túrógombóccal nem csak az ízek miatt nyűgöz le, de a tálalás és a kilátás is remek. 3-4 km-re vagyunk a Balatontól, miközben ebédelünk, az ablakon túl rálátni a vízre.
A kúria ikonikus fogása, a máglyarakás különleges megjelenése ellenére a gyerekkori ízélményeket juttatja eszembe.
A hely atmoszférája és a környezet nem siettet senkit, jó itt leülni és nagyokat enni, borozni, beszélgetni. Az ételek ár érték aránya teljesen elfogadható, nem apró falatok, hanem teljesen normális, sőt, inkább nagy adagok kerülnek a vendégek elé.
Lelki szemeimmel már látom, milyen hangulatos lesz itt hóesésben vacsorázni.
Nézze meg képeinket:
Készítette: Mihály Szilvia