Tavaly már volt hasonló kiírás, amely több mint 50 milliárdos keretösszeget biztosított kisbolt létrehozására vagy üzemeltetésére az ország 1450 – kétezer fő alatti – településén. Olyan gazdasági társaságok, egyéni vállalkozók vagy szövetkezetek kaphattak akár 70 millió forintos támogatást, amelyek alapvető élelmiszereket, illetve tisztító- és tisztálkodási szereket s háztartási papírárut forgalmaztak.
Most, hasonló szabályok mellett, három milliárd forintos a keret. Az 1-3 millió forint közötti összeget saját forrás nélkül, egy összegben, száz százalékos támogatási előlegként kapják meg a nyertes vállalkozások, vissza nem terítendő formában. Ezért cserébe azt kell vállalniuk, hogy az üzletet legalább 12 hónapon keresztül üzemeltetik, és biztosítják a napi fogyasztási cikkekhez való hozzáférést.
A kisboltos pályázat január 12-én nyílt meg, a végső beadási határidő január 31. Elszámolhatók az üzlet üzemeltetésével összefüggő működési költségek, például a foglalkoztatottak munkabére, annak közterhei, továbbá a bérleti, a könyvelői, s az ügyvédi díj, a rezsi, valamint a karbantartás és az áruszállítás költsége is.
Ezúttal a gazdasági társaságok, egyéni vállalkozók és szövetkezetek mellett települési önkormányzatok és civil szervezetek is jelentkezhetnek, amelyek kétezer fő alatti kistelepülésen napi fogyasztási cikket értékesítő üzletet üzemeltetnek, és a támogatási igényük benyújtását megelőző hat hónapban a bevételük több mint fele élelmiszer jellegű bolti vegyes kereskedelemből származott. Olyan boltok is indulhatnak a pályázaton, amelyek a Gazdaság-újraindítási Akciótervben fejlesztési támogatást kaptak. Fontos feltétel, hogy legalább hat hónapja már működniük kell.
Kizáró tényező, ha a pályázónak adó- vagy köztartozása van, az üzletben dohányárut értékesítenek, vagy szeszesitalt mérnek ki, illetve nem támogatható az az üzlet, amely nem forgalmaz úgynevezett napi fogyasztási cikkeket.
Nyitókép: shutterstock
Forrás: zaol.hu