Az ultraibolya (UV) sugarak a napfény részei, és hullámhossz alapján UV-A, UV-B és UV-C kategóriákba sorolhatjuk őket. Az UV-A sugarak felelnek a barnulásért és a bőr idő előtti öregedésében is szerepet játszanak.
Gondoskodj a védelemről, ha hosszú időt töltesz a napon!
A káros UV sugárzás számos problémát okozhat
Mivel a szemhéj körül a legvékonyabb a bőr, így a szemhéj körül bőrrák, a szürkehályog kialakulása, retina károsodás szerepelnek a lista elején. Egyéb krónikus szem rendellenességek, mint például a szaruhártya vagy kötőhártya elváltozásai is idetartoznak. A hosszú távú kitettség károsíthatja a szemhéjat, a szaruhártyát és a szemlencsét. A hatások halmozódhatnak, annak ellenére, hogy gyakran tünetmentesek.
Amikor magas az UV sugárzás
Az UV sugarak láthatatlanok, de mindenhol ott vannak. A sugárzás mértéke változik a nap folyamán, de minél magasabban van a Nap az égen, annál nagyobb fokú az UV sugárzás.
Ez azonban nem igaz a szem UV kitettségére. Egy friss tanulmány kimutatta, hogy tavasszal, nyáron és ősszel, a szem UV kitettsége nagyobb a késő reggeli és kora délutáni órákban, mint délben.
Védekezz az UV sugarak ellen!
Mégpedig egyértelműen napszemüveggel. A napszemüveged legyen UV védelemmel ellátott és polarizált.
Míg az UV-blokkoló lencsék célja a szemed védelme, a polarizált lencsék lényege, hogy megakadályozzák a tükröződést, így tisztábban és könnyebben láthatsz, azaz kevesebbet hunyoríthatsz! Ezek a lencsék nagyon kedveltek például a vízi sportok rajongói, a videojátékosok körében, de ajánlottak mindenkinek.
A tied polárszűrős, Így ellenőrizheted:
https://www.youtube.com/watch?v=2Bsdwfk8hZg
A visszaverődő fény elleni védelem fontos a gyermekeknél és a tizenéveseknél, mivel a pupillájuk nagyobb és a szemlencséjük tisztább, ezért könnyebben is sebezhető a káros UV sugarak által. Ráadásul jellemzően több időt töltenek a szabadban és ritkábban viselnek napszemüveget, mint a felnőttek.
A lencsék sötétségének semmi köze ahhoz, hogy mennyi UV-védelmet nyújtanak. Valójában az UV-védelem nélküli sötét napszemüveg sokkal veszélyesebb lehet, mert a pupillák kitágulását okozzák, így több UV-sugárzásnak téve ki a nem védett szemet. |
Ha szemüveges vagy
Válassz dioptriás napszemüveget vagy napfény hatására sötétedő szemüveglencsét. Így nem kell lemondanod a tökéletes látás mellett a védelemről sem! Ha a kontaktlencse mellett döntenél, már abból is találhatsz UV szűrős változatot. Napszemüveggel kombinálva tökéletesen óvhatod a szemedet.
Válassz jól!
Igyekezz olyan napszemüveget választani, amely passzol az arcod formájához, minél jobban takarja a szemedet!
Keresd az UV400 és a 100% UV védelemmel ellátott termékeket! Figyelj a minőségre! A gyengébb minőségű szemüvegek is lehetnek UV szűrővel ellátottak, de könnyebben sérülhetnek, karcolódhatnak, ezáltal nem védenek megfelelően.
Szárazon és vízben egyaránt kell napszemüveg
Vízparton fokozottan érvényesül a károsító hatás, akkor is érdemes viselni a napszemüveget, amikor éppen nincs direkt napfény, vagyis borús az idő. A víztükör folyamatosan visszaveri a napfényt, így igyekezz minél hosszabb ideig viselni a napszemüveged!
Nyitókép: shutterstock