A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság Balesetmegelőzési Bizottsága megbízásából a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Kara és Mérnöki Kara fejlesztette a táncoló jelzőlámpát. A különleges jelzőlámpa célja a balesetek megelőzése azáltal, hogy az embereket szórakoztatja a várakozás ideje alatt. Azon a zseniális elgondoláson alapszik, hogy amíg mi táncolunk, és figyeljük, ahogyan a „kis emberke” leköveti minden mozdulatunkat, talán nem lépünk le a piros jelzésnél az úttestre.
Nem szigorral, hanem játékkal nevelnek
A közlekedési balesetek megelőzésére a gamification (játékosítás) módszerét alkalmazták jelen projektben. 2014-ben Portugália fővárosában, Lisszabonban készítettek hasonló jelzőlámpát, aminek a lényege, hogy a pirosnál várakozók szórakozva töltsék el azt az időt, amíg nem kelhetnek át a zebrán.
Lipovits Ágnes, a Pannon Egyetem tudományos segédmunkatársa elmondta, a 2014-es lisszaboni kísérlet során 85%-al többen álltak meg és várták végig a piros jelzést a lámpánál gyalogosként a projekt keretében. A táncoló jelzőlámpában egy aktív érzékelő szenzor érzékeli az emberek mozgását, ennek az adatait dolgozták fel, kirajzoltak hozzá egy emberhez hasonló alakot, és ezen metodika alapján jelenik meg a jelzőlámpa piros emberkéje a mi mozgásunkat lekövetve. Egy másik érzékelő felel azért, hogy csak a piros jelzésnél működjön.