Horváth Virág | 2020.08.18. 08:00
Táncra perdült a jelzőlámpa Balatonalmádiban
Hétfőn mutatták be a különleges „Táncoló jelzőlámpát” Balatonalmádi egyik forgalmas zebrájánál. A kicsi piros emberke most kivételesen nem marcona, tiltó jelleget öltött, ahogy azt megszokhattuk, sokkal inkább lebilincselő, és vidám volt, mivelhogy „úgy táncolt, ahogy mi fütyültünk” – vagyis táncoltunk.

A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság Balesetmegelőzési Bizottsága megbízásából a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Kara és Mérnöki Kara fejlesztette a táncoló jelzőlámpát. A különleges jelzőlámpa célja a balesetek megelőzése azáltal, hogy az embereket szórakoztatja a várakozás ideje alatt. Azon a zseniális elgondoláson alapszik, hogy amíg mi táncolunk, és figyeljük, ahogyan a „kis emberke” leköveti minden mozdulatunkat, talán nem lépünk le a piros jelzésnél az úttestre.

A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányságtól Fellegi Norbert rendőrezredes elmondta, Veszprém megye Magyarország egyik legbiztonságosabb megyéje, hogyha a közbiztonságot nézzük. Azonban a közlekedésbiztonság területén már nem ilyen rózsás a helyzet. Veszprém megyében bár javuló tendenciát mutat a közlekedésbiztonság, ám Fellegi Norbert szerint nincs rend az utakon. 2019-ben Veszprém megyében 69 olyan személyi sérüléssel járó közlekedési baleset történt, ahol gyalogosok voltak érintettek, és többségük súlyos sérüléseket szenvedtek, ami nem is csoda, hiszen ők a közlekedés azon résztvevői, akik semmilyen védelmet nem élveznek. A 69 esetből 24 olyan eset történt, amikor a gyalogos közvetlenül is felelős volt a balesetért.

Nem szigorral, hanem játékkal nevelnek

A közlekedési balesetek megelőzésére a gamification (játékosítás) módszerét alkalmazták jelen projektben. 2014-ben Portugália fővárosában, Lisszabonban készítettek hasonló jelzőlámpát, aminek a lényege, hogy a pirosnál várakozók szórakozva töltsék el azt az időt, amíg nem kelhetnek át a zebrán.
Lipovits Ágnes, a Pannon Egyetem tudományos segédmunkatársa elmondta, a 2014-es lisszaboni kísérlet során 85%-al többen álltak meg és várták végig a piros jelzést a lámpánál gyalogosként a projekt keretében. A táncoló jelzőlámpában egy aktív érzékelő szenzor érzékeli az emberek mozgását, ennek az adatait dolgozták fel, kirajzoltak hozzá egy emberhez hasonló alakot, és ezen metodika alapján jelenik meg a jelzőlámpa piros emberkéje a mi mozgásunkat lekövetve. Egy másik érzékelő felel azért, hogy csak a piros jelzésnél működjön.

Az eredeti, 2014-es projektben egyébként valóban a jelzőlámpa kis piros emberkéje táncolt, viszont Magyarországon szigorú szabályok vannak, és nem szabad hozzányúlni a jelzőlámpákhoz, még az áramot sem kaphatja onnan a szerkezet. Tehát beépíteni nem tudják, hiszen ahhoz jogszabályt kellene módosítani, szóval egyelőre csak egyszeri alkalomként, csak itt, csak most, csak Balatonalmádiban próbálhatták ki az érdeklődők a vicces szerkezetet.
Megosztom

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink

A LikeBalaton kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva