A Solar Boat Challenge a fenntarthatóbb jövő innovációit, megoldásait hivatott ünnepelni. A versenyre látogatók mindent megtudhattak a napenergiával hajtott hajók fejlesztéseiről. Az izgalmas versenyt, látványos szlalomfutamokat a kivilágított hajók felvonulása tette még emlékezetesebbé. A hajókat egyetemisták készítették, a tengeri közlekedésben alkalmazott csúcstechnológiákra és a megújuló energiára koncentrálva. A nemzetközi napelemes hajóversenyt Balatonalmádi városa és a Pannon Egyetem közösen szervezte holland szakmai támogatással, így felzárkóznak a tengeri nagyhatalmakhoz. A két magyar csapat közül az egyik a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről érkezett, a másik pedig a házigazda Pannon Egyetem csapata, mely idén másodszor vesz részt az eseményen.
Megtudtuk, a veszprémiek részéről a mérnöki kar hallgatói vettek részt a fejlesztésben, a versenyen való részvétel lényegében az elméletben tanultak klassz eredménye, kipróbálása a gyakorlatban, a vízen. Minden hajó megadott műszaki paraméterek alapján készül, méretüket tekintve hat méteres hosszúságról, másfél-két méteres szélességről beszélünk. Az egyszemélyes járművek hajóteste karbonkompozitból készült, a meghajtáshoz az energiát hat négyzetméternyi napelem biztosítja. Ezek a szempontok adottak, a különbségeket inkább a belső műszaki berendezések fejlesztésének milyensége adja.
A három nap folyamán többfajta – például gyorsasági, szlalom-, illetve hosszú futamon indultak a fenntarthatóság jegyében készített versenyhajók. A hosszú futamon kimondottan a napelemek teljesítményét mérték.
A megnyitón a köszöntők a vendégcsapatokra való tekintettel angol nyelven hangzottak el. Abonyi János rektor, a házigazda egyetem nevében szólt a jelenlévőkhöz, kiemelte a kreativitást, a szorgalmat, a fejlesztésekbe belefektetett időt. Szólt a nélkülözhetetlen partnerek szervezésben nyújtott támogatásáról, és reményét fejezte ki, hogy a versenyzők valóban hisznek a sikerben.
Balatonalmádi városa részéről Kajári Gyula önkormányzati képviselő, a pénzügyi, településfejlesztési és környezetvédelmi bizottság elnöke azt emelte ki, megújuló energia nélkül nincs fejlődés, gyorsabb szállítás. A műszaki fejlesztések közül a napelemek révén nyert energia fontosságáról beszélt, illetve a hajtóenergia évszázados technikai átalakulásáról, fejlődéséről, a mára elért elektromobilitásról. Az ilyen jellegű kísérletek egyre inkább nemzetközivé válnak, mondta el, majd köszönetét fejezte ki a támogatóknak a verseny sikeréhez biztosított feltételekért.
A köszöntők után a csapatok egyenként is felvonultak, bemutatkoztak, összeálltak egy hatalmas csoportkép kedvéért közös fotózásra.
A Pannon Egyetem csapata, a Pannon Solar Boot Team tagjai felzárkóznak, újraalkották hajójuk teljes belső részét
Még vízre szállás előtt faggattuk a Pannon Egyetem csapata, a Pannon Solar Boot Team vezetőjét, Medvegy Tibort, aki elmondta, a tavalyihoz képest fejlesztették a teljes elektronikát, a kormányzást, a hajtás-felfüggesztést, a pilótafülkét és a hűtést, gyakorlatilag újraalkották a hajó teljes belső részét. – A hajótest a régi maradt, azzal vágunk neki a versenynek. Sokat dolgoztunk, de úgy érezzük, emiatt sokkal jobb is lett ez a vízi jármű. Csapatunk igazi erőssége – mivel ez még csak a második versenyünk –, hogy kezdőként tesztelgethetünk, ezáltal megtanuljuk művelni ezt a műfajt, s szép lassan, talán már az ősszel szárnyassá alakítjuk a hajónkat. De más fejleszteni való is akad. Idén, ha nem is reménykedünk dobogós helyezésben, de reméljük, a rövidtávú futamokban sikerül jobban szerepelnünk – remélte a csapat vezetője.
A Balatonra tömegközlekedéssel is eljuthatsz! Nézd meg menetrendi keresőnket!
:
Forrás: veol.hu
Nyitókép: Fülöp Ildikó