Biros Péter háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó
– Ha jól tudom, két fiaddal együtt teljesíted a távot.
– Így van, de a kisebbiket időnként valószínűleg vissza kell húzni, hiszen úszóként nálam jobb kondiban van.
– Mekkora volt a leghosszabb táv, amit egyhuzamban leúsztál?
– Úszóként kezdtem a sportpályafutásomat, és mély nyomot hagyott bennem ez az időszak. Kötelezően négy kört kellett leúsznunk az edzések alatt, s egy alkalommal elszámoltam magam. Kiderült, hogy még csak a harmadiknál tartok. Akkor 12-13 évesen elsírtam magam ezen.
– Mi az uszodai és nyílt vízi úszás közötti különbség.
– Elsősorban, hogy nem oda-vissza kell úszni, hanem nyílegyenesen, de nem hasonlítható a medencés úszáshoz, így izgalmas kihívás lesz. Biztosan lesznek pillanatok, amikor sóvárogva, kiskutyaszemekkel nézem majd a mellettünk álló hajót… Életemben épp eleget versenyeztem, küzdöttem eredményekkel, ellenfelekkel és nehéz feladatokkal, így a tömegsport-rendezvényeket igyekszem élvezni, azt a részét megragadni, amiért a legtöbb ember vízbe ugrik.”
– Mi köt a Balatonhoz?
– Sokat jártam ide edzőtáborba, nyaralónk is volt a Balatonon és sokat horgásztunk is.
– Mostanában is jártok a családdal a Balatonra?
– Együtt mostanában már nem nagyon, egyszerűen az elfoglaltságaim miatt nem tudjuk időben összeegyeztetni, de ők sokszor járnak le. Hosszú évekig nem is láttam a nyaralónkat. El is adtam, mert nem láttam értelmét megtartani. Most májusban viszont lementem horgászni, fürödtem is, és kellemes volt a víz. Szeretjük a Balatont, ám mivel Egerben lakunk, túl messze van tőlünk.
– Mennyire maradt része az életednek az aktív sport után a rendszeres mozgás?
– Sokat edzek a lányokkal és a fiaimmal.
– Mit tanácsolsz azoknak a akik indulnak a Balaton átúszáson?
– Nem kell kapkodni. Le kell úszni azt az 5 kilométeres távot. Úgy gondolom, ezt mindenki a saját tempójában tegye meg, ez nem lóverseny. Én is ezt fogom tenni. Nekem is az a célom, hogy A-pontból elérjek B-pontba. A gyerekeim nyilván gyorsabbak lesznek, de bízom benne, hogy kicsit vissza tudjuk fogni őket.
– Ez nagy kihívás, nemcsak a sok ezer indulónak, de egy élsportolónak is.
– Nyilván az lesz, mert az indulók többsége nem sportoló. Még nekem is kihívás lesz, hiszen már nem sportolok aktívan. Akkor fogom majd fel igazán a távot, amikor átnézek a túlsó partra és meglátom, hogy tényleg messze van. De addig nyugodtan veszem az akadályt. Ott azért majd kicsit más lesz, nemcsak nekem, de a két fiamnak is. Bízom benne, hogy szépen, kényelmesen átérünk.
Székely Bulcsú egyszeres olimpiai bajnok vízilabdázó
– Van valami trükkje annak, hogyan kell felkészülni egy ilyen hosszú távra?
– Bevált trükköm nincs, mert amikor nekünk kellett hosszú távot úszni, akkor „korbáccsal” álltak fölöttünk, és nem volt más választásunk, mint úszni. Már kétszer terveztem, hogy részt veszek a Balaton átúszáson. Eddig nem jött össze, de most nincs visszaút, idén mindenképpen megteszem. Nem igazán kezdtük el még a felkészülést, s bár volt huszonvalahány év, ami alatt felkészülhettünk, most pár évet kihagytunk. Most edzésben vagyunk, hiszen készülünk a július végi Millenium Masters vízilabda gálára. A Balaton átúszáson az a cél, hogy átérjünk a túloldalra. Ezúton szeretnék is megkérni minden indulót, hogyha valaki mellettünk úszik el, az legalább ne röhögjön.
– Mennyire fontos a felkészülésben az egészséges táplálkozás?
– Nem étkezünk másképp, de arra figyelünk, hogy előző este ne együnk sokat. Számomra az lesz a legnagyobb feladat, hogy lelakatoljam a hűtőt. A viccet félretéve, nagyon fontosnak tartom, hogy egy ilyen megmérettetés előtt mindenki megfelelően felkészüljön, és ebbe az étkezés is beletartozik. Fontos az energiát adó, gyomrot kímélő tápanyagok fogyasztása. Ha a Balaton átúszása közben elfáradunk, majd megpróbálunk egymásból erőt meríteni. Viszont megnyugtató, hogy a segítőhajókon lesz szőlőcukor és egyéb energiabombák.
– Tavaly 8300-an teljesítették az 5,2 kilométeres távot, idén tizenkétezer úszóra számítanak. Mostanáig ötven százalékkal többen regisztráltak az eseményre, mint egy évvel korábban ugyanebben a szakaszban, már 4600-an jelentkeztek. A vízimentők, a vízirendőrség és a MAHART mellett közel 140 vitorlás segíti majd az úszókat. Idén először a Balatonboglárra érkezőket nem komppal, hanem katamaránnal szállítják vissza a révfülöpi rajthelyhez – tette hozzá Máth István, a rendező BSI ügyvezető-versenyigazgatója.
A Balaton-átúszás rajtja 7.30 órakor lesz, ha az időjárás közbeszól, akkor július 1., 7., 8., 14., 15., 21. és 22. a tartaléknap.