A fődíjat a budapesti Csikor-Kincses Szilvia nyerte, aki a kísérőjével együtt a jövő évi bál vendége lesz.
Hári Lenke, Balatonfüred alpolgármestere szerint a szívhalászat a játékosságról szól, ami hozzátartozik a bál különleges hangulatához.
– Gyerekkoromtól kezdve erre készülök, a szívhalászatra és az Anna-bálra – mondta boldogan a 17 éves Protár Fanni, aki balatonfüredi lányként az önkormányzattól kapott meghívást az estre, ahová családjával és barátaikkal együtt mentek el. A faszívre édesapja nevét írta, mert az első táncot neki szánta, a hajóra vele együtt érkezett, és a ruha kiválasztásánál is kikérte a tanácsát.
Barna Dorina, a tavalyi bál szépe párjával, Patrikkal jött hajóra, és mindketten szép hagyománynak, nagy élménynek nevezték a szívhalászatot, amelyen ők először vettek részt. Dorina, aki bál szépeként a város kulturális nagyköveteként élményekben gazdag évre tekint vissza, arról beszélt, hogy nemrég érettségizett és Milánóban tanul közgazdaságtant. A hajón a kitűnő hangulatról Radics Tibor népi verbunkos zenekara gondoskodott.
A szívhalászat – amely az Anna-bál nyitánya – hagyománya a reformkorhoz kapcsolódik. A legenda szerint az lett a lányok jövendőbelije – vagy legalábbis a báli kísérője –, akinek a neve a Balatonból kihalászott faszíven szerepelt. Erről a szép történetről Krúdy Gyula így írt: „Csak a szemünket kell lehunynunk, hogy a mai balatoni hölgyeket elképzeljük a száz esztendő előtti szívhalászok helyére. A nő és a szerelem tulajdonképpen sohasem változik, mint ahogy az igazán nagy dolgok nem változnak a világon. Ugyanazok a hölgyek sétáltak száz év előtt a tópart platánjai alatt, akik manapság.”
Akkoriban a tóra ladikokkal, csónakokkal kievező lányok fából készített kis szívecskéket hajítottak a hullámok közé, amelyekre egy-egy férfinevet írtak. A szívek közül minden lány kifogott egyet, és akinek a neve szerepelt rajta, az lett első táncpartnere másnap a bálon.
A 193. Anna-bál előtti napon, július 20-án, pénteken, a Horváth-háznál koszorút helyeztek el Szentgyörgyi Horváth Anna Krisztina tiszteletére a Balatoni Nagyasszony táblánál. Az első Anna-bál Szentgyörgyi Horváth Fülöp János (1777-1841) nevéhez fűződik, ő rendezte meg 1825. július 26-án, a füredi Horváth-házban, lánya, Krisztina tiszteletére.
Forrás: veol.hu