Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy ma megéri-e földműveléssel foglalkozni. Ezért, feltétlenül olvasd végig akkor is, ha éppen most vágnál bele a mezőgazdálkodásba, de akkor is, ha már hosszú évek óta az agrár szektorban dolgozol.
Hogyan vásárolhatok termőföldet?
Ha mezőgazdasággal szeretnénk foglalkozni, szükségünk lesz termőföldre. Ma Magyarországon jogszabály határozza meg, hogy ki vehet termőföldet. A jogszabály értelmében “halandó” ember nem vásárolhat olyan termőföldet, amelynek területe meghaladja az 1 hektárt. Ahhoz, hogy nagyobb területet vegyünk, agrár végzettségre van szükség. Ezt a legegyszerűbb módon az aranykalászos gazda képzés elvégzésével szerezhetjük meg.
Igen ám, de még az aranykalászos gazda képzés sem garantálja, hogy termőföldhöz jutunk. A földtörvény szerint az eladásra kínált földet kifüggesztik, és ilyenkor azok, akik elővásárlási joggal rendelkeznek (pl. helyi gazdák) megvásárolhatják az orrunk elől. Ennek eredetileg az a célja, hogy egy adott településhez tartozó földek ne tagozódjanak szét. Így viszont igencsak nehéz nagyobb méretű termőföldhöz hozzájutni.
Azoknál a földeknél, amelyekre nem csapnak le az elővásárlási joggal rendelkezők, fennáll a veszély, hogy talán azért nem kell senkinek, mert nem elég jó a minőségük. Kisebb területek vásárlásával az a probléma, hogy nem lehet hozzá állami támogatást kapni. A különféle pályázatok elnyeréséhez számtalan feltételnek kell teljesülnie. De, amennyiben rendelkezünk kellő nagyságú tőkével és kedvvel, érdemes belevágni, mert hosszútávon rendkívül kifizetődő tud lenni egy saját, megművelt termőföld.
Mit kezdjek a frissen vásárolt termőföldemmel?
Sokan szeretnék a vagyonukat termőföldbe fektetni. Ehhez azonban tisztában kell lenni néhány fontos szabállyal, különben oda a pénz. Való igaz, hogy az utóbbi években folyamatosan megy fel a földek ára, de pont emiatt senki sem szeretné eladni a sajátját, csak az, akinek muszáj.
Ha mégis szert tennénk valamennyi földre, akkor sem dőlhetünk még hátra. A termőföldet bizony művelni kell, mondja ki a földtörvény. A műveletlen földön ugyanis egy idő után felüti a fejét a parlagfű, amit vaskos bírság követ. Vagyis azzal, hogy megvásároltunk egy területet, újabb módot teremtettünk a pénz elköltésére. Annak érdekében, hogy a termőföldünk meg legyen művelve, két dolgot tehetünk.
Az első, hogy bérbe adjuk a földet, hogy művelje más. Ezzel ugyan elkerüljük a gyomnövények szaporodását, viszont sokkal többet nem nyerünk rajta. Magyarországon egyre kevesebb az értékes termőföld, vagyis egyre kevesebb hasznot lehet rajtuk termelni. Ezért földművelők sem fognak sokat fizetni a bérbe adott területért. Persze alkudozni sem éri meg túlságosan, mert aki sok pénzt ígér, valószínűleg felszívódik előbb-utóbb.
A másik lehetőség, hogy magunk műveljük a földet. Ehhez azonban alapos szaktudásra és gépekre van szükség. A megfelelő eszköztár kiépítése pedig ugyancsak egy nagy volumenű beruházást igényel.
Egyszóval, nem könnyű dolog földművelésbe kezdeni, de sok pénzzel és kitartással megéri belefogni, mert válságos időben nagy biztonságot jelent, ha tudsz magadnak termelni.
Az aranykalászos gazda képzésről röviden
Az aranykalászos gazda képzés elvégzése lehetővé teszi számunkra, hogy 1 hektárnál nagyobb területű termőföldet vásároljunk. Ez nagyszerű lehetőséget biztosít azoknak, aki nem rendelkeznek másmilyen agrár képzettséggel. A képzésre bárki jelentkezhet, mindössze két feltétele van: egy alapfokú iskolai végzettség és egy orvosi alkalmassági igazolás.
Az aranykalászos gazda képzés egy elméleti és egy gyakorlati részből áll. A képzés során elsajátított tananyag, és a megszerzett gyakorlat lehetővé teszi az új gazdák számára, hogy biztonságosan és jövedelmezően vezessék új gazdaságukat. A képzést azonban olyan gazdáknak is érdemes elvégezni, akik szeretnék fellendíteni meglévő gazdaságukat, ugyanis a képzés lehetővé teszi az újabb pályázatokra történő jelentkezést.
Az aranykalászos gazda képzés online is teljesíthető, így tényleg mindenkinek elérhető.
Ha már van termőfölded: ezekre figyelj oda!
Eddig azt taglaltuk, hogy mi a teendő, ha a mezőgazdász pályánk elején állunk. Most azonban vessünk egy pillantást azokra a kihívásokra, amelyekkel azok néznek szembe, akik régóta az agrár szektorban dolgoznak.
Minden termelő arra törekszik, hogy növelje a kultúrnövények terméshozamát. Erre a szárazság jelenti az egyik legnagyobb veszélyt. A hosszú ideig tartó szárazságot egy korszerű öntözéstechnológia bevezetésével lehet ellensúlyozni. Ez esetben a gyomszabályozást is fejleszteni kell, hiszen a vízmennyiség növelése a gyomok terjedésének is kedvez.
A szárazságot a vetésforgó alkalmazásával is átvészelhetjük, mivel a változatos környezetben a növények is strapabíróbbak. A bő termés érdekében a vetési időszakot is jól kell meghatározni. Erre azért van szükség, mert a korai vetés meghosszabbítja a tenyészidőszakot. A vetés megtervezésekor a tőszám és sortáv kialakítása is külön figyelmet érdemel, így tovább növelhetjük a terméshozamot.
Nyitókép: illusztráció/Pexels